MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Nauczyciele i wychowankowie

CZĘŚĆ I - Urodzeni przed 1945r. (ZAPRASZAMY) uaktualnienie 2015r.

CZĘŚĆ II - Urodzeni po 1945r. (trwają prace)

 

W pierwszej części Leksykonu internetowego nauczycieli i wychowanków I Gimnazjum i Liceum w Rzeszowie umieszczono krótkie biogramy 981 osób związanych ze szkołą, urodzonych przed 1946 rokiem i wyróżniających się w jakiejś dziedzinie życia społecznego.

Leksykon mógł powstać dzięki dotychczasowym publikacjom o szkole: Filipa Świstunia (Kronika szkoły), Mieczysława Adamowskiego (wykaz absolwentów 1860-1938, kilka artykułów), Mariana Aleksiewicza (kilka artykułów), Józefa Świebody (5 książek i wiele artykułów); Tadeusza Ochenduszki, Zbigniewa Jakubowskiego i Ryszarda Kisiela (1 książka), artykułom nauczycieli I Gimnazjum i Liceum w Sprawozdaniach szkolnych oraz wielu publikacjom regionalnym i ogólnopolskim, nie tylko z dziedziny historii.

Celem wiodącym leksykonu jest dalsza integracja nauczycieli, wychowanków i osób związanych ze szkołą. Celem bardziej skonkretyzowanym jest popularyzacja wiedzy o I Gimnazjum i Liceum, jego nauczycielach i wychowankach, a także uporządkowanie wiedzy o nich, skorygowanie nieścisłości i sprzeczności, jakie pojawiły się w dotychczasowych publikacjach o szkole i w publikacjach regionalnych, jak również uzupełnienie i uaktualnienie wiedzy o nauczycielach i wychowankach o najistotniejsze fakty.

Ten etap pracy zakończyłem 10 września 2009 r.

Dziękuję za wszystkie uwagi.

 

Nadal zwracam się z prośbą do rodzin osób umieszczonych w wykazie oraz do miłośników historii regionalnej o:

  • nadsyłanie informacji z uzupełnieniem lub sprostowaniem zamieszczonych haseł oraz o nadsyłanie biogramów osób urodzonych przed 1946 r., nie zamieszczonych w spisie, a wyróżniających się w różnych dziedzinach życia społecznego, na adres tadeuszochenduszko@wp.pl lub na adres internetowy szkoły
  • oraz o nadsyłanie biogramów uczniów I Gimnazjum i Liceum urodzonych po 1945 r., a wyróżniających się w różnych dziedzinach życia społecznego na adres: wojciechpietryka@wp.pl lub na adres internetowy szkoły

 

Uzyskanie dodatkowych informacji przyczyni się do wzbogacenia pierwszej części Leksykonu i do napisania drugiej części.

Ponadto zwracam się o przysyłanie krótkich biogramów osób, które nie są wychowankami szkoły, ale były bardzo aktywne podczas ważnych uroczystości szkolnych (rocznice, tablice pamiątkowe, rzeźby, portrety itp.)

Po wprowadzeniu informacji, jakie uzyskam od Państwa w najbliższym czasie jeden egzemplarz Leksykonu przekaże do archiwum szkolnego.

Dłuższe informacje o nauczycielach i wychowankach, które otrzymałem, gromadzę na dysku. Jeżeli jakiś miłośnik historii będzie chciał z nich skorzystać, zostaną mu udostępnione. Jeżeli tych dłuższych informacji zgromadzi się więcej, to po wstępnym uporządkowaniu przekaże je do archiwum szkolnego i będą czekać na historyka, który się nimi zajmie.

Chciałbym też poznać opinię Państwa, czy po uzupełnieniu i skorygowaniu pierwszej części celowe byłoby wydanie w kilkudziesięciu egzemplarzach Leksykonu (czy jest celowe, czy może zbędne, czy publikacji o szkole na razie jest wystarczająco, czy ewentualna publikacja wniosłaby coś nowego, czy byliby tacy, którzy by z niej korzystali, inne uwagi).

 

Tadeusz Ochenduszko

nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.