Podróżowaliśmy przez skale Wszechświata, zanurzaliśmy się w oparach ciekłego azotu, skropliliśmy tlen i sprawdziliśmy jego paramagnetyzm, badaliśmy własności przewodników i półprzewodników w niskich temperaturach, wykazaliśmy jak szkodliwe jest palenie, widzieliśmy w podczerwieni i wyobrażaliśmy sobie pejzaże dźwiękowe…
Wszystko to dzięki naukowcom z Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej PRz oraz Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii UR, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i pasją odkrywania podczas XXII Spotkań z Fizyką, które odbyły się w naszej szkole 31 marca 2016.
Organizatorem XXII Spotkań z Fizyką była Pani Profesor Agata Błahut.
Oficjalne rozpoczęcie XXII Spotkań z Fizyką
z udziałem Pana Dyrektora Piotra Wanata.
Dr Tomasz Masłowski z Katedry Fizyki PRz był naszym przewodnikiem po ogromnym Wszechświecie i równie fascynującym mikroświecie.
Widowiskowe zjawiska zachodzące w temperaturze ok. -196 °C zaprezentowali dla nas dr Grzegorz Tomaka oraz dr inż. Dariusz Żak z CMiN UR.
Doświadczenia rejestrował kamerą termowizyjną dr hab. inż. Sergiej Prokhorenko, prof. UR.
Podczas pokazów mogliśmy się przekonać o szkodliwości palenia.
Na szklanej U-rurce widoczny jest żółty osad:
Kończąca Spotkania z Fizyką interdyscyplinarna prezentacja „Dźwięk i pejzaż dźwiękowy" pani dr Eweliny Radion z Uniwersytetu Rzeszowskiego pokazywała związek akustyki z badaniami środowiska fonicznego człowieka prowadzonymi w kontekście ekologicznym jak i kulturowym.
Podziękowania:
Autorką zdjęć jest Aleksandra Hemaya z kl. Ic.
Więcej zdjęć - w galerii.