Weihnachtswoche 2011

 Gersheim 06

Wiadomość o planowanym wyjeździe do Saarland połączonym z możliwością nawiązania międzynarodowych kontaktów z naszymi rówieśnikami z Ludwigsgymnasium od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem.


Pomysł międzynarodowych warsztatów (uczestniczyła w nich także młodzież z Niemiec i Ukrainy) miał się opierać na wspólnym przygotowaniu do nadchodzących świąt. Uczniów klas językowych zachęciła szczególnie możliwość podszlifowania umiejętności w zakresie języka naszych zachodnich sąsiadów w magicznej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Termin wyjazdu wyznaczono na późny wieczór 10 listopada 2011 roku, a więc samo centrum przedświątecznej gorączki.
O umówionej godzinie całą naszą piętnastoosobową grupą z opiekunami odpowiedzialnymi za organizację i przebieg świątecznego spotkania - panią profesor Rusinek i panem profesorem Wałachem, wyruszyliśmy w wielogodzinną podróż do spokojnego miasteczka Gersheim. Już w autokarze mieliśmy okazję poznać naszych kolegów z Ukrainy i zawiązać pierwsze znajomości. Do miejsca przeznaczenia dotarliśmy w niedzielne popołudnie. Organizatorzy nie przewidzieli na ten dzień żadnych wyczerpujących zajęć, dlatego mogliśmy przeznaczyć trochę czasu na poznanie Spohnshaus - miejsca, w którym przyszło nam spędzić ten niezapomniany tydzień.

Gersheim 04

Następnego dnia po śniadaniu i zwiedzeniu okolicy oraz ośrodka zostaliśmy powiadomieni o przyjeździe uczniów z Saarbruecken. W końcu byliśmy w komplecie i mogliśmy z pełnym entuzjazmem przystąpić do zaplanowanych zajęć. Organizatorzy zaproponowali wstępną „rundkę zapoznawczą" tak, abyśmy poprzez zabawę mogli trochę się poznać. Następnym punktem programu były zajęcia „Reli- R@llye" podejmujące zagadnienia różnych religii, ich znaczenia w życiu człowieka i cech, które je łączą. Analizy wybranych zagadnień dokonywaliśmy w polsko-niemiecko-ukraińskich grupach. Prezentacja naszych wniosków odbywała się następnie w trzech językach i stanowiła możliwość wyrażenia swoich poglądów i zaprezentowania się przed międzynarodową "publicznością".

Gersheim 02

Na wtorek przewidziano wycieczkę do Strasburga, która obejmować miała wizytę w parlamencie europejskim i spacer po tamtejszym rynku, który w okresie adwentu przeistaczał się w prawdziwy raj dla miłośników świątecznej atmosfery. Mieliśmy okazję odwiedzić prawdziwy „Weihnachtsmarkt" pełen kolorowych stoisk ze świątecznymi akcesoriami i pysznymi słodyczami. Kiedy już nasyciliśmy oczy ich widokiem i pozbyliśmy się części kieszonkowego, mogliśmy wrócić do Spohnshaus.

Gersheim 05

Środowe zajęcia obejmowały pracę nad zagadnieniem uchodźstwa i sytuacji uchodźców oraz świąt w atmosferze rozpowszechniającego się konsumpcjonizmu. Po raz kolejny mieliśmy szanse na przeprowadzenie poważnej dyskusji z naszymi niemieckimi i ukraińskimi rówieśnikami. Główną atrakcją tego dnia miało być jednak nasze wieczorne spotkanie, do którego przygotowywaliśmy się od początku wyjazdu. Miało ono wprowadzić nas w rodzinny i ciepły nastrój wigilijny. Każda z grup przygotowała wcześniej krótkie przedstawienie panujących w danym kraju zwyczajów świątecznych. Te małe spektakle przy rzewnych dźwiękach kolęd dostarczyły wielu wzruszeń wszystkim uczestnikom spotkania. Następnie mieliśmy okazję spróbować przygotowanych wcześniej tradycyjnych potraw naszych sąsiadów. Kolacja przebiegała w miłej świątecznej atmosferze, a my mogliśmy zauważyć to, czym różnią się i co łączy nasze kultury, szczególnie jeśli chodzi o charakterystyczny czas świętowania. Niestety po wigilijnej wieczerzy nasi niemieccy koledzy musieli opuścić Spohnshaus i wrócić do swoich szkolnych obowiązków.

Gersheim 08

Na czwartek zaplanowano wizytę w partnerskiej szkole w Saarbruecken. Zostaliśmy tam powitani w prawdziwie godny sposób. Sam dyrektor szkoły uścisnął nam dłonie i wyraził swój entuzjazm z nawiązania z naszą szkołą międzynarodowych kontaktów. Następnie przybliżył nam historię szkoły Ludwigsgymnasium. Nasi niemieccy koledzy oprowadzili nas po budynku. Mogliśmy nawet uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Pełni pozytywnych wrażeń i nadziei na owocną współpracę ze szkołą w Saarbruecken, wróciliśmy do naszego ośrodka w Gersheim.

Gersheim 10

Czas spędzony w Niemczech minął bardzo szybko. Aż trudno było uwierzyć, że piątkowy poranek ma przynieść ze sobą pożegnanie ze Spohnshaus. Na koniec usłyszeliśmy kilka ciepłych słów od organizatorów „Weihnachtswoche". Do Polski wróciliśmy zadowoleni i przekonani, że ten wyjazd jest jedynie początkiem przygody uczniów I LO w Rzeszowie z niemieckimi rówieśnikami z Saarland. Już wkrótce czeka nas wymiana uczniowska. Miejmy nadzieję, że przyniesie ona ze sobą wiele niezapomnianych chwil i trwałych przyjaźni.

Aldona i Aurelia Misiak