W ciemności

w-ciemnosci plakat-208x300

5 stycznia pojawił się w polskich kinach długo oczekiwany film pt. „W ciemności:". Już od początku cieszył się on pochlebnymi ocenami. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego 16 stycznia wzięli udział w projekcji najnowszego filmu Agnieszki Holland.

Akcja filmu dzieje się we Lwowie. To tam wraz z żoną i córką mieszka Leopold Socha (Robert Więckiewicz)- kanalarz, który spotyka na swojej drodze uciekających przed nazistami Żydów. Ryzykując życie swoje i swoich najbliższych decyduje się na pomoc uciekinierom. Ukrywa ich w kanałach, gdzie przed ponad 14 miesięcy żyją w zupełnych ciemnościach, bez dostępu światła i świeżego powietrza. Leopold Socha z kanalarza i drobnego złodzieja zmienia się w bohatera, który bez względu na konsekwencje dotrzymuje obietnicy danej potrzebującym.

Film w reżyserii Agnieszki Holland został stworzony na podstawie książki Roberta Marshalla pt. „W kanałach Lwowa" oraz zainspirowany książką „Dziewczynka w zielonym sweterku", w której opisany zostały wspomnienia Krystyny Chiger, która jako ośmioletnia dziewczynka uczestniczyła w tej ucieczce.

Film „W ciemności" otrzymał wiele nagród (m.in. Złote Zęby, Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festwialu w Mar del Plata) oraz został nominowany do Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Na uwagę zasługują również zdjęcia Jolanty Dylewskiej, za które nagrodzona została Złotą Żabą na 19. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy.

Honorata Misiak