Wymiana uczniowska 2016-09 Klagenfurt - Rzeszów

wymiana grupowe podpromie mini

Przystanek w Rzeszowie
W dniach 16-19 września br. nasi rówieśnicy z Klagenfurtu (Austria) przyjechali odwiedzić Rzeszów w ramach kilkudniowego „przystanku” na ich końcowo-wakacyjnej trasie; bowiem wcześniej odwiedzili jeszcze Budapeszt i Koszyce, a zaraz po Rzeszowie wybrali się na 3 dni do Krakowa. Ciekawie!

Monika Chmiel,
Eliza Tott


Pierwszego dnia dość długo oczekiwaliśmy na przyjazd naszych gości. Gdy już dotarli, reakcje były mieszane – radość szła w parze z niepewnością, a nieśmiałość z nieodpartą chęcią rozmowy, ale bardzo szybko przełamaliśmy pierwsze lody! Już pierwszego wieczoru grupy zaczęły się ze sobą integrować, zwiedzając wspólnie nasze miasto. Wymiana dostarczyła nam jeszcze więcej niezwykłych doświadczeń, gdyż Austriacy gościli w naszych domach. I jak tu się dogadać, jak wytłumaczyć polskie nazwy? Ano odetchnęliśmy głęboko, gdy okazało się, że nowi znajomi świetnie posługują się językiem angielskim, co obustronnie pogłębiło umiejętności językowe i przede wszystkim przyjemność rozmowy.

Sobota była w całości do dyspozycji goszczących. Niektórzy zwiedzili dokładnie Rzeszów, inni Łańcut oraz inne urokliwe miejsca Podkarpacia. Wieczorem większość grupy uczestniczyła w koncercie „Breakout Days”, który został stworzony ku pamięci ponadczasowego artysty – Tadeusza Nalepy.

Natomiast niedziela była dniem integracyjnym dla całej grupy; odwiedziliśmy Markową – skansen oraz muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej. Nie przeszkodziła nam nawet nieprzyjemna pogoda – na koniec urządziliśmy ognisko i przy dźwiękach gitary i skrzypiec, delektując się pieczonymi kiełbaskami, śpiewaliśmy znane polskie piosenki.

Mimo że wymiana trwała zaledwie 3 dni, nie brakło łez w poniedziałek rano, gdy musieliśmy pożegnać naszych gości. Nawiązały się nowe przyjaźnie, a przede wszystkim każdy świetnie się bawił. Już teraz nie możemy się doczekać rewizyty w Klagenfurcie!