Wyjazd ucznów I LO do Lwowa

13 stycznia 2017 młodzież I Liceum odwiedziła Lwów. Wyprawa zainaugurowała powstanie Międzyszkolnego Koła Pomocy Kresom.

1 6

 

1

 

1 1

1 2

1 5

1 4

Fot. D.Betleja

13 stycznia br. byliśmy we Lwowie. Podróż zaczęła się skoro świt, bo już o 5 rano wyruszyliśmy na wschód. Przekroczenie granicy dla większości było ogromnym zaskoczeniem. Dwie godziny minęły zanim sprawdzono nam paszporty, przepuszczono przez bramki, podbito pieczątki itp. Kilkugodzinne stanie na granicy szczególnie dla młodzieży jest zaskakujące i trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu było czymś normalnym. Kiedy w końcu puszczono nas na Ukrainę ruszyliśmy w kierunku Lwowa w śnieżnej scenrii.
Pierwszym punktem naszej wyprawy była szkoła św. Marii Magdaleny we Lwowie. Dzięki zbiórce, która od grudnia odbywała się w naszym Liceum mogliśmy wesprzec Polaków książkami i odzieżą, którą hojnie ofiarowali nasi uczniowie i nauczyciele. Po tej wzruszającej wizycie ruszyliśmy na Wzgórza Wuleckie, miejsce zbrodni, gdzie niemiecki okupant zamordował w lipcu 1941 roku ponad 40 polskich profesorów i naukowców. Następnie w zimowej aurze poznawaliśmy historie bohaterów związanych z Cmentarzem Łyczakowskim oraz Cmentarzem Orląt Lwowskich. Była to wspaniała lekcja, w czasie której „pojawili się” powstańcy styczniowi, listopadowi, młodzi obrońcy Lwowa 1918 roku, bohaterscy żołnierze z Zadwórza, jak również ważne postacie dla naszej historii, tj. Maria Konopnicka, Stefan Banach, Władysław Bełza, Seweryn Goszczyński i wielu innych. Kolejnym punktem programu był Rynek ze wspaniałymi kamieniczkami, świadkami pobytu tak ważnych osobistości jak królowie: Jan III Sobieski czy Michał Korybut Wiśniowiecki. Zwiedziliśmy również katedrę łacińską oraz ormiańską i spacerowaliśmy po Wałach Hetmańskich, gdzie podziwialiśmy piękno Teatru Narodowego i zrobliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Mickiewicza. Mam nadzieję, że wyjazd wszystkim uczestnikom dostarczył wielu wspaniałych wrażeń i był niezapomnianą lekcją historii.
Wyprawa ta zainaugurowała utworzenie Międzyszkolnego Koła Pomocy Kresom. Myślę, że w przyszłości będziemy odwiedzać jeszcze wiele miejsc na dawnych Kresach Rzeczpospolitej związanych z Polakam i wydarzeniami ważnymi dla naszego kraju. Przed każdym wyjazdem będzie prowadzona zbiórka darów, które będziemy przeznaczać dla różnych szkół czy ośrodków polskich na Ukrainie czy Białorusi.