Co w Rz-wie: Trash i death w wykonaniu zespołu Vader !

vader2

Vader, czyli polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu zapasza na oficjalne spotkanie    z zesopłem.

    gdzie: Salon Empik (Galeria Graffica)
    Kategoria: Imprezy okolicznościowe
    kiedy: 17 marca 2012 (sobota)
    start godz: 15:30
    miasto: Rzeszów
    wstęp: wolny
    (Wieczorem Vader zagra koncert w klubie Pod Palmą)

Grupa jest bez wątpienia nieprzeciętnym odkryciem. Muzyka zespołu Vader w początkowym okresie działalności oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash,        a następnie death metalu.

Oficjalna strona zespołu Vader: http://www.vader.pl/glowna.html

Liderem Vader nieprzerwanie od początku istnienia jest Piotr "Peter" Wiwczarek, który w latach późniejszych objął funkcję gitarzysty i wokalisty. Muzyk jest także głównym kompozytorem i autorem tekstów formacji. W swej twórczości zespół nawiązuje m.in. do twórczości H.P. Lovecrafta oraz porusza takie zagadnienia jak śmierć czy wojna. Grupa była sześciokrotnie nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jest to także pierwszy zespół historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo było notowane na liście Oricon    w Japonii.

Z biegiem lat formacja zyskała status legendy oraz znaczącego źródła inspiracji dla późniejszych grup muzycznych, takich jak: Decapitated, Dissenter, czy Yattering. Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, Armagedon, Slashing Death i Convent, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce. Nazwa zespołu nawiązuje do fikcyjnej postaci Dartha Vadera bohatera sagi Gwiezdne Wojny. Według danych z 2002 roku wydawnictwa zespołu sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 500 000 egzemplarzy.


 

informacje o zespole wykorzystane w powyższym artykule pochodzą z : http://pl.wikipedia.org/wiki/Vader