Wymiana z Hamburgiem - relacja

niemcy1Od 24 do 28 września gościliśmy w naszej szkole i naszych domach uczniów z Gymnasium Finkenwerder z Hamburga. Koleżanki i kolegów przywitaliśmy w poniedziałek po południu na dworcu podmiejskim. Oficjalne powitanie przez Pana Dyrektora Piotra Wanata nastąpiło w szkole we wtorek. Budynek i jego otoczenie bardzo zaskoczyły gości z Hamburga, byli pod wrażeniem jego historii, wyglądu i atmosfery. Ta wizyta miała miejsce na kilka dni przed obchodami jubileuszu 360 lecia, a więc szkoła prezentowała się jeszcze piękniej niż na codzień.

niemcy3

Plan był napięty, ale udało się go zrealizować. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących wolności, podczas których Pan Stanisław Alot interesująco opowiedział o Solidarności, a potem w grupach spacerowaliśmy po mieście pytając przechodniów o to, czym jest dla nich wolność i co byliby w stanie dla niej zrobić.
Odwiedziliśmy obóz zagłady w Bełżcu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. W Dynowie obejrzeliśmy niemieckojęzyczny spektakl ,,Skrzypek na dachu”. Przez wszystkie dni pogoda nas nie rozpieszczała, ale humory dopisywały.

nemcy2

Podczas wieczornych integracji pokazywaliśmy gościom Rzeszów, wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat życia młodzieży w Polsce i w Niemczech. Nasi koledzy prezentują mieszankę wielu kultur, nie tylko europejskich, mówią wieloma językami, dla wielu niemiecki nie jest językiem ojczystym. Mimo, że nie jest to zaskakujące, to dowiedzenie się o szczegółach funkcjonowania tych kultur w jednym miejscu, jakim jest szkoła było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem.
Już nie możemy się doczekać, żeby to wszystko zobaczyć na własne oczy. Rewizyta już blisko - 24 listopada wyruszamy do Hamburga.
Za organizację i opiekę dziękujemy Pani Profesor Ilonie Miś i Panu Profesorowi Wacławowi Wałachowi.

Relacja: Karolina Grek