1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

żołnierze niezłomniMianem Żołnierzy Wyklętych nazwano żołnierzy, którzy walkę o suwerenną i niepodległą Polskę kontynuowali po 1944 r., występując przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi. Wielu bohaterów antykomunistycznego podziemia, zabitych w nierównej walce lub w ubeckich katowniach, pochowano ukrywając ich groby. Władze PRL chciały ich nie tylko zabić, ale także pohańbić ich pamięć i „zepchnąć ich historię w obszar zbiorowej niepamięci". Przywracanie pamięci Żołnierzom Niezłomnym, walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny, nastąpiło dopiero w 2011 r., dzięki inicjatywie Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, na mocy ustawy przyjętej 3 lutego przez Sejm RP 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Data ta upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na siedmiu przywódcach organizacji „Wolność i Niezawisłość m.in. ppłk Łukaszu Cieplińskim. Wśród Żołnierzy Wyklętych mamy wielu absolwentów naszej szkoły m.in. współpracowników Łukasza Cieplińskiego majora Mieczysława Kawalca i por. Józefa Rzepkę rozstrzelanych razem ze swoim dowódcą. Także Władysław Skubisz, Zbigniew Bernatowicz, Tadeusz Cieśla, Kazimierz Nitka to nasi absolwenci, żołnierze AK lub WiN zamordowani przez władze komunistyczne.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w I Liceum w Rzeszowie

2 marca grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką pana prof. Marcina Świętonia zobaczy spektakl "Obława"  w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentują spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

"Obławę" poprzedzi prelekcja dr. Mirosława Surdeja OBBH IPN w Rzeszowie.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci w Rzeszowie

1 marca o godzinie 13.30 w Kościele Farnym odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych a następnie przemarsz pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ul. Cieplińskiego, gdzie o godz. 14.40  odbędą się uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na spektakl "Obława" na godz. 17.00 do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

O godzinie 17.30 na Rynku Rzeszowskim rozpocznie się IX Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako hołd dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej.

IX marsz żołnierzy wyklętych