Spektakl „Chory z urojenia”

Wyjście do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Chory z urojenia” w reż. Waldemara Śmigasiewicza (27.02.2020 r.)

,,Czy poddać się otaczającej nas głupocie?’’

Uczniowie klasy 1 cs uczestniczyli w spektaklu będącym adaptacją „Chorego z urojenia” autorstwa Molière'a. Francuski komediopisarz w wielu swoich utworach przedstawiał różne typy charakterów ludzkich.

chory
W „Chorym z urojenia” główny bohater Argan twierdzi, że jest chory, ale nie do końca potrafi sprecyzować co konkretnie mu dolega. W miarę rozwoju akcji, widz może domyślić się, że jego schorzeniem jest – bagatela – własna głupota. Sukces spektaklu wynika z niesamowitej gry aktorskiej i bogatej scenerii. Nie bez znaczenia jest również muzyka z okresu renesansu, nadającą niepowtarzalny klimat całej sztuce.
Motywem przewodnim historii Argana jest pytanie o to czy jednostka ma szansę aby przeciwstawić się wszechobecnej głupocie. Rodzina „Chorego z urojenia” otacza się niemal samymi kłamstwami. Każdy dba wyłącznie o własne interesy. Ojciec za wszelką cenę chcę mieć za zięcia lekarza. Obok niego żyje żona, która notorycznie zdradza swego męża. W historii pojawia się jednak także brat Argana, który wraz ze służką Antosią, stara się przemówić głównemu bohaterowi do rozumu. Gdy wszystkie rozsądne argumenty zawodzą, udaje mu się przekonać Argana, aby sam został lekarzem. Po krótkim namyśle bohater zgadza się, a tym samym umożliwia swojej córce samodzielne dokonanie wyboru w sprawie małżeństwa. Cała historia kończy się szczęśliwie, choć morał nie wydaje niż posługując się jeszcze większą głupotą. A głupiec, choć przestaje szkodzić, nadal pozostaje głupcem.

Bernard Bosak, kl. 1cs