Sprawozdanie z wymiany w Niemczech

wym niemWeronika Wojturska

W dniach 31.08 – 06.09. 2013 r.  odbył się trzeci i ostatni punkt  projektu wymiany polsko-ukraińsko-niemieckiej  pt.: „Wir pflanzen die Freiheit”. Punktem kulminacyjnym był wspólny występ prezentujący historię trzech obecnych tam narodowości.

Po długiej trasie, liczącej niemal 1200 km,  polska grupa i ukraińska dotarły do ośrodka Spohns Haus – miejsca naszych przygotowań w miasteczku Gersheim k/ Saarbrücken.  Ciepło przywitani przez miejscowych przystąpiliśmy do zakwaterowania, po czym zapoznani z programem wyjazdu mogliśmy swobodnie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Precyzyjnie zaplanowany czas pozwolił nie tylko na śmiałe przystąpienie do pracy, ale także atrakcyjną integrację współuczestników.

 

Na dobry początek zwiedziliśmy miasto rodzinne i szkołę w Saarbrücken grupy niemieckiej, która to uprzejmie zadbała o zapoznanie nas z tamtejszym środowiskiem i umożliwiła mile spędzony czas wolny w okolicy. Organizatorzy wspaniałomyślnie połączyli przyjemne z pożytecznym, gdyż kolejnym punktem programu okazał się wyjazd to zabytkowego miasta Trewir i poprzedzający go pobyt w hali wspinaczki górskiej, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił na potężnych bryłach pod czujnym okiem wyspecjalizowanych w fachu profesorów. Tak zahartowani wyruszyliśmy w podróż do jednego z najpiękniejszych i zarazem najstarszych miast w Niemczech. Niegdyś centrum administracyjne cesarstwa rzymskiego, miejsce rezydencyji samego Konstantyna Wielkiego, dziś tętniące życiem, pełne wyjątkowych atrakcji i najchętniej odwiedzane miasto przez turystów z całego świata. To właśnie tam podziwiać mogliśmy ewenementy tj. Porta Nigra, amfiteatr i most rzymski na Mozeli, Bazylikę Konstantyna, Katedrę św. Piotra, dam Karola Marksa  gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny czy Termy Cesarskie - każde wpisane na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pełni wrażeń mogliśmy kontynuować po powrocie ostatnie przygotowania i poprawki przed głównym występem, zaproszonej w ostatni, uroczysty wieczór wymiany, licznej z tej okazji publiczności. Dzięki codziennemu wysiłkowi  uczestników i ogromnemu wkładowi profesorów pani Heleny Kuśnierz-Rusinek i panu Wacława Wałacha, zwarci i gotowi przystąpiliśmy 05.09 do długo wyczekiwanej prezentacji projektu „Solidarność”.  Polskimi pieśniami patriotycznymi min.: „Żeby Polska była Polską”, „Nie chcemy komuny”, „Boże nasz” czy „Mury”  staraliśmy się wiernie oddać klimat i rzeczywistości minionych lat naszej historii.

Świadomi ostatnich chwil spędzonych razem w tak licznym gronie, staraliśmy się wykorzystać ten bezcenny czas najlepiej jak tylko byliśmy wstanie. Więzi jakie budowaliśmy owocnie pracujęc przy trzech punktach naszej wymiany, pozostawią na zawsze niezapomniane wspomnienia. Otwierając się na nowych ludzi, śmiało pokonując bariery językowe, a co najważniejsze ucząc się  od siebie  zwyczajów i wzajemnych relacji stajemy się tak ludźmi dla świata, jak świat staje otworem dla nas.

Pozdrawia i gorąco poleca uczestniczka

Weronika Wojturska