MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

XVII Spotkania z Fizyką (2011)

spotkania17

XVII SPOTKANIA Z FIZYKĄ

 

W środę, 30 marca 2011 roku, odbyła się 17. edycja „Spotkań z fizyką” organizowanych przez naszą szkołę. W „Spotkaniach…”, oprócz uczniów I Liceum, wzięli udział przedstawiciele innych szkół. Jak co roku, mieliśmy możliwość wysłuchania trzech wykładów nawiązujących do tematyki fizycznej.

(więcej foto w galerii R.Szk.2010-2011)

 


Program XVII Spotkań z Fizyką

„Fizyka wokół nas”
- dr Grzegorz Wisz, Zakład Informatyki Stosowanej
Uniwersytet Rzeszowski

 „ O czym mówią fundamentalne stałe fizyki”
prof. dr hab. Tadeusz Paszkiewicz, Katedra Fizyki
Politechnika Rzeszowska

„ Od fizyki do robotyki”
– demonstracja programowalnego robota,
mgr Andrzej Majewski, ZSL Leżajsk

Już o 8.15 pod salą nr 24 zgromadziły się tłumy chcące poszerzyć swoją wiedzę i zobaczyć ciekawe doświadczenia fizyczne. Każdy starał się zająć jak najlepsze miejsce, żeby niczego nie przegapić.

17spotkaniazfizyka01

Kilka minut później, swój wykład rozpoczął dr Grzegorz Wisz z Zakładu Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego (jest to były uczeń naszej szkoły J). Rozpoczął od zachęty studiowania w przyszłości kierunków ścisłych (z pewnością, wielu uczestników tego zebrania rozpocznie tam studia J).

17spotkaniazfizyka02

Zademonstrował nam wiele ciekawych doświadczeń, do których wykonania  potrzeba rzeczy, które znajdziemy w domu (takich jak kartka papieru, długopis, a nawet lakier do paznokci J). Poznaliśmy odpowiedź na wiele pytań, m. in. Kto lubi się uczyć fizyki?, Po co fizykom cytryna?, Co Faraday nosił w kieszeni? Wiemy też jak skonstruować prosty silnik elektryczny oraz słuchawki do MP3.

17spotkaniazfizyka03

 

Po krótkiej przerwie, wróciliśmy na kolejny wykład. Był on wygłoszony przez prof. dr hab. Tadeusza Paszkiewicza z Katedry Fizyki Politechniki Rzeszowskiej. Rozpoczął on od przytoczenia fragmentu książki Umberto Eco „Imię róży”, co nas bardzo zdziwiło. Jednak po chwili zrozumieliśmy, że ten fragment ma wiele wspólnego z tematem wykładu, czyli „O czym mówią fundamentalne stałe fizyki”. Mieliśmy okazję poczuć się jak na studiach. Wykładowca starał się przybliżyć nam ten bardzo trudny temat. Wiemy już, co to jest stała Plancka czy stała Boltzmanna.

17spotkaniazfizyka04

17spotkaniazfizyka05

17spotkaniazfizyka06

 

 

Kilka minut później spotkaliśmy się z przyszłością za sprawą wykładu „Od fizyki do robotyki” wygłoszonego przez nauczyciela ZSL w Leżajsku- mgr Andrzeja Majewskiego. Zaprezentował on nam kilka robotów przypominających Bionicle na kółkach  i wyjaśnił nam sposób ich działania. Nie obyło się bez ofiar: niektórzy zostali zaatakowani przez piłeczki pingpongowe w czasie pokazu robota wykrywającego intruzów J

17spotkaniazfizyka08

17spotkaniazfizyka10

17spotkaniazfizyka07

17spotkaniazfizyka11

Podziękowaliśmy wykładowcom gromkimi brawami i wyruszyliśmy do domu, nie mogąc się doczekać kolejnych „Spotkań z fizyką”! J

red. Aleksandra Kopacz (klasa II c mat.-fiz. , koordynator Spotkań z fizyką Agata Błahut)

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.