MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Beskide, Beskide, kto po tebe ide?

 W dniach 04 – 06 października 2013 Szkolne Koło PTTK uczestniczyło w XLIX Rajdzie Jesień w Beskidzie Niskim.

Silna reprezentacja naszej Szkoły w liczbie 19 osób wraz z opiekunami prof. Wałachem i prof. Baciem rozpoczęła rajd na dworcu PKS w piątkowy słoneczny poranek. Przejazd autobusem do Rzepedzi upłynął nam w miłym towarzystwie uczniów i ich opiekunek z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Grupa ta towarzyszyła nam również przez kolejne trzy dni na szlaku. Po drodze o Beskidzie Niskim i nie tylko opowiadał nam przewodnik naszej grupy pan Tadeusz Gałązka. Po zakwaterowaniu w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi wyruszyliśmy wreszcie na szlak.


Pierwszego dnia nasza wędrówka rozpoczęła się w Komańczy. Po zwiedzeniu cmentarza z I Wojny Światowej oraz Klasztoru Sióstr Nazaretanek, w którym wieziony był prymas Stefan Wyszyński wyruszyliśmy szlakiem Szwejka w kierunku Wahalowskiego Wierchu (666 m n.p.m.). Po drodze podziwialiśmy piękne panoramy beskidzkich łąk i lasów. Z  Wahalowskiego Wierchu zeszliśmy w kierunku doliny strumienia Jawornik w której mogliśmy zobaczyć pozostałości po dawnej wsi o tej samej nazwie. Po drodze trafiliśmy również do studenckiej bazy namiotowej SKPB Lublin oraz zwiedziliśmy cerkwisko oraz stary cmentarz. Po przejściu około 13 km wróciliśmy do naszej bazy w Rzepedzi.


Drugiego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Moszczaniec. Trasa rajdu wiodła doliną strumyka Moszczaniec, następnie przeszliśmy obok odrestaurowanych ruin dzwonnicy do Polan Surowicznych, skąd skierowaliśmy się na szczyt Polańskiej (738 m n.p.m.). Wspaniała pogoda pozwoliła dostrzec ze szczytu zarysy Tatr. Ze szczytu zeszliśmy poprzez Biskupi Łan do Posady Jaśliskiej. Po drodze mogliśmy podziwiać wspaniałe panoramy znane z filmu Dariusza Jabłońskiego „Wino truskawkowe”. Trasa nasza liczyła tego dnia około 14 km. Drugi dzień naszego rajdu zakończył konkurs krajoznawczy i ognisko turystyczne. W konkursie krajoznawczym nagrodę za najdowcipniejsze odpowiedzi otrzymał Kacper Chorążykiewicz z klasy IId.


Trzeciego dnia nasz rajdu rozpoczęliśmy z Puław Górnych, znanych z wyciągu narciarskiego. Po przejściu obok Kiczery (640 m n.p.m.) skierowaliśmy się do Wernejówki położonej nad Wisłokiem. Mogliśmy podziwiać przełom Wisłoka z widocznym fliszem karpackim. Tego dnia przeszliśmy około 7 km. 


Do zobaczenia wiosną na szlaku!


1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.