MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Koło Wiedzy Psychologicznej /2020-2021/

 indeks Koło Wiedzy Psychologicznej powstało w I LO w Rzeszowie w 1999 roku z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Doroty Rakocy i jest przez nią prowadzone. Podczas spotkań, młodzież poszerza wiedzę psychologiczną i poznaje szeroki zakres jej zastosowań, uzyskuje wiedzę na temat eksperymentów psychologicznych, emocji, radzenia sobie ze stresem, wybranych zaburzeń psychicznych, poznaje lepiej siebie i innych ludzi, wymienia myśli w serdecznej atmosferze, naturalnie rozwija umiejętności komunikacji i nawiązywania relacji interpersonalnych. Spotkania Koła przygotowują także chętnych do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej, mamy w nim sukcesy. Bierzemy też udział w Konkursie Wiedzy Psychologicznej. Wśród absolwentów naszego Koła są studenci psychologii.

Serdecznie zapraszam i proszę o kontakt zainteresowanych udziałem
w spotkaniach uczniów.

Dorota Rakocy, pedagog szkolny

 

DODATKOWO:

 

Sympozjum Naukowe: Wieczór z Psychologią #2, 25.03.2021., g. 18:00

wieczor z psychologia

 

Otwarte spotkanie naukowe (komunikator zoom), którego motywem przewodnim będą EMOCJE, a także ich rola w budowaniu relacji oraz tożsamości osobistej i społecznej.

Rejestracja na wydarzenie: >>> TUTAJ <<< 

 

 

Cykl spotkań "Pełnia życia" z Panem dr Pawłem Fortuną

Paweł Fortunaa

 

Autorski cykl czterech spotkań opartych na koncepcji osobowości Carla Gustava Junga przeprowadził z Kołem Wiedzy Psychologicznej Pan dr Paweł Fortuna.

Spotkania odbyły się na platformie zoom 19.10, 9.11., 14.12 i 21.12.2020 roku.

Pan dr Paweł Fortuna to psycholog, trener biznesu, pisarz naukowy, coach, kompozytor i wykładowca akademicki, właściciel firmy doradczej, trenerskiej i konsultingowej.

Dziękujemy!!!

Spotkanie zorganizowała p. Dorota Rakocy, pedagog szkolny, prowadząca koło.

 

 

 

indeksTomaszHermaniuk

 

 

Zajęcia z Panem Hermaniukiem Tomaszem 

dr., adiunktem Uniwersytetu Rzeszowskiego Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości, właścicielem firmy Nextep "Sztuka autoprezentacji jako forma komunikacji", 20.11.2020 r.

 

 

 

imagesTomaszBilicki

 

 

Zajęcia z Panem Bilickim Tomaszem

pedagogiem, koordynatorem Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START przy Fundacji Innopolis w Łodzi, prezesem Zarządu Fundacji "Innopolis" "Hejt - granice wolności", 19.11.2020 r.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia z Panią dr hab. Magdaleną Śmieją-Nęcką - UJ

magda śmieja

 

 

Mieliśmy wielką przyjemność spotkania z Panią dr hab Magdaleną Śmieją - Nęcką, adiunktem Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zajęcia z Kołem Wiedzy Psychologicznej na temat "Inteligencji emocjonalnej" odbyły się online 16.10.2020 r.,

Bardzo serdecznie dziękujemy !

Spotkanie zorganizowała prowadząca koło pani pedagog Dorota Rakocy.

 

 

 

Spotkanie z zakresu rozwoju osobistego – negocjacje

15.06.2020 r. spotkanie edukacyjne poprowadził na platformie zoom Pan dr Tomasz Hermaniuk. Podczas spotkania z zakresu rozwoju osobistego, uczniowie poznali tajniki negocjacji, w tym techniki wpływu społecznego. Przekonali się, jak ważne jest traktowanie innych z szacunkiem, bycie godnym zaufania, empatycznym i odważnym.

 

Spotkanie z cyklu "Sztuka relacji."

DSCN6389

 

Nie żyjemy w idealnym świecie, idealnych ludzi. Wokół nas są również ludzie, którzy wywierają negatywny wpływ na nasze życie, poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie i innych. Takie osoby wykorzystują każdą okazję, aby Cię poniżyć, lubią Cię osądzać, krytykować, manipulują, kłamią, stosują przemoc emocjonalną. Jak rozpoznać toksycznych ludzi, w jaki sposób sobie z nimi radzić, aby ich działanie nie miało wpływu na nasze samopoczucie i relacje...

Uczestniczyliśmy w wykładzie dr Ewy Woydyłło - Osiatyńskiej, 4 marca 2020, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Dorota Rakocy

 

 

Spotkanie z cyklu „Wielkie pytania w nauce”

DSCN6299
 
 
Wieczorem, 27.11.2019 r., uczniowie z Koła Wiedzy Psychologicznej wraz z p. pedagog Dorotą Rakocy, uczestniczyli w filharmonii w spotkaniu z prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą, terapeutą, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Jackiem Prusakiem, publicystą i psychologiem, Akademia Ignatianum, pt. "Miłość zagrożona przez ponowoczesność". Tematyka spotkania dotykała problematyki: Czym jest miłość i czy istnieje recepta jak ją odnaleźć, a później zatrzymać? Jak przez lata zmieniły się relacje międzyludzkie ? Jakie zagrożenia czyhają dzisiaj na miłość?
Cykl organizuje WSIiZ w Rzeszowie.

 

 

Jak wyznaczać i osiągać cele

tomasz hermaniuk 572x393

 

Podczas szkolenia prowadzonego przez Pana dr Tomasza Hermaniuka w dniu 8.11.2019 r., uczniowie z Koła Wiedzy Psychologicznej zdobyli wiedzę na temat skutecznej realizacji celów metodą SMART. Dziękujemy!

Pan Tomasz Hermaniuk jest doktorem ekonomii, właścicielem firmy Nextep, wykładowcą Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

 

heraDSCN6244 1

 

Motywacji można się nauczyć – spotkanie z panem Łukaszem Łagożnym, himalaistą.

lukas

 

Koło wzięło udział 25.01.2019 r., w pełnym refleksji spotkaniu z himalaistą o poznawaniu siebie, pracy nad sobą, motywacji w życiu, wytrwałości i docenianiu rzeczy ważnych. Pan Łukasz Łagożny jest pierwszym mieszkańcem Podkarpacia, który w 2018 r. stanął na szczycie najwyższej góry świata – Mount Everest, 8848 m n.p.m. oraz zdobył 8 szczytów Korony Ziemi – najwyższych szczytów na poszczególnych kontynentach. Pan Łukasz, w niesamowitej, osobistej relacji, pięknie pokazał młodzieży, że upór, wytrwałość, praca nad sobą, wielomiesięczne przygotowania i zdrowy rozsądek pozwalają mu realizować marzenia.

 

 

 

20 LAT Koła Wiedzy Psychologicznej I LO w Rzeszowie 1999- 2019

DSCN4873

 

Jubileusz stał się okazją do radosnego spotkania Koła przy rocznicowym torcie i zimowej herbacie 25.01.2019 r.

 

Kino psychologiczne

200x290 pjfoukKoło Wiedzy Psychologicznej uczestniczyło 11.01.2019 r. w projekcji filmu Mój piękny syn.
Film jest opowieścią o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pełna emocji opowieść o bliskich uzależnionego od narkotyków nastolatka, którzy wspólnie z nim próbują przetrwać okresy względnego spokoju i burzliwe nawroty nałogu, siejącego spustoszenie w życiu całej rodziny. Prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa (Mój piękny syn) i jego syna Nica (Na głodzie), które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa.

 

 

 

Koło Wiedzy Psychologicznej w Laboratorium Badania Świadomości

23.11.2018 r., w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu psychologii poznawczej i eksperymentalnej. Mowa była o śnie i snach. W Laboratorium Badania Świadomości, jedna z uczennic poddana była badaniu EEG, a badanie to, pod opieką pracownika UJ przygotowywały inne uczennice naszego koła. Obserwowaliśmy pracę mózgu naszej koleżanki J. Badanie EEG stosuje się m. in. w diagnozowaniu i monitorowaniu zaburzeń snu. Rozmawialiśmy też ze studentami IPS o kołach naukowych.

DSCN4760DSCN4784DSCN4795

 
O psychologii sądowej i profilowaniu z Panem dr. Maciejem Szaszkiewiczem.
DSCN409315.05.2018 r.
 
Spotkanie Koła z Panem dr. Maciejem Szaszkiewiczem.
 
dr Maciej Szaszkiewicz
 
Pan dr Maciej Szaszkiewicz spotka się z Kołem Wiedzy Psychologicznej, uczniami zainteresowanymi kryminalistyką oraz myślącymi o zawodach prawniczych i opowie o pracy psychologa sądowego oraz profilera. Dowiemy się, co to jest profilowanie, jak się nad nim pracuje i poznamy słynnego polskiego profilera! Dziękujemy pięknie za przyjęcie zaproszenia Koła i wykład pro publico bono!
15.05.2018 r. (wtorek), godzina 10.35 – 12.00
Zapraszam uczniów po uzgodnieniu. Dorota Rakocy, pedagog szkolny
 
Pan dr Maciej Szaszkiewicz, krakowski psycholog sądowy – emerytowany adiunkt i biegły sądowy z zakresu psychologii sądowej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Profiler od 30 lat, były psycholog penitencjarny w Areszcie Śledczym. Wykładowca psychologii sądowej w kilku szkołach wyższych (Uniwersytet Jagielloński i inne) na wydziałach psychologii, pedagogiki i prawa. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii „Tajemnice grypserki”. Prowadzi liczne szkolenia dla sądów, prokuratur i policji.
 
Spotkanie wspiera: Fundacja Pomocy Szkole i Rada Rodziców.

Koło w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Dużą dawkę ciekawej wiedzy o psychologii bólu i studiach psychologicznych w Instytucie uzyskaliśmy podczas zajęć prowadzonych przez Pana dr. hab. Przemysława Bąbla i jego Zespół Badania Bólu.

 

DSCN3957

WP 20170614 13 22 20 Pro

DSC 3745

WP 20170614 11 36 07 Pro

WP 20170614 11 37 10 ProWP 20170614 11 35 17 Pro

 

Zajęcia naukowe Koła Wiedzy Psychologicznej w Instytucie Psychologii UJ

instytut psychologii uj14.06.2017 r.

Odbędzie się spotkanie z panem dr. hab. Przemysławem Bąblem, psychologiem, zastępcą dyrektora Instytutu Psychologii UJ oraz kierownikiem Zespołu Badania Bólu, który powie młodzieży o „Psychologii bólu”. Będzie mowa o pamięci bólu oraz mechanizmach wpływu placebo na ból.
Nastąpi spotkanie z jego Zespołem Badania Bólu oraz wizyta w laboratorium.
Dowiemy się jak psycholodzy badają ból. Jedna uczennica posiadająca pisemną zgodę rodziców na specjalnym formularzu Instytutu (po otrzymaniu opisu badania) będzie badana (nie jest to mocny ból) 😁. Pozostałe osoby będą obserwować demonstrację badania bólu prowadzoną przez Zespół Badania Bólu.
Po zajęciach skorzystamy z uroków Krakowa.

UWAGA ! ! ! GODZINA 5:40zbiórka uczestniczek w miejscu odjazdu autokaru linii Marcel do Krakowa, w Rzeszowie: przystanek autobusowy przy Dworcu PKP.

Opieka: p. pedagog Dorota Rakocy (organizacja) i p. profesor Beata Ćwik.

Przed wyjazdem, 12.06.2017 r., o godz. 10.35, w sali nr 10 odbędzie się spotkanie uczestniczek z opiekunkami. Do miłego zobaczenia 😄.

 

Spotkanie Koła z Panem dr Pawłem Fortuną

 

DSC 8214

DSCN3928

18.10.2016 r.

"Pozytywna psychologia porażki"

Spotkanie z Panem dr. Pawłem Fortuną, urodzonym w Rzeszowie psychologiem, mentorem, power speakerem i trenerem biznesu, wykładowcą na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i w Instytucie Psychologii KUL w Lublinie, pisarzem naukowym.

 

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.