Koło Wiedzy Psychologicznej powstało w I LO w Rzeszowie w 1999 roku z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Doroty Rakocy i jest przez nią prowadzone. Podczas spotkań, młodzież poszerza wiedzę psychologiczną i poznaje szeroki zakres jej zastosowań, uzyskuje wiedzę na temat eksperymentów psychologicznych, emocji, radzenia sobie ze stresem, wybranych zaburzeń psychicznych, poznaje lepiej siebie i innych ludzi, wymienia myśli w serdecznej atmosferze, naturalnie rozwija umiejętności komunikacji i nawiązywania relacji interpersonalnych. Spotkania Koła przygotowują także chętnych do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej, mamy w nim sukcesy. Bierzemy też udział w Konkursie Wiedzy Psychologicznej. Wśród absolwentów naszego Koła są studenci psychologii.
Serdecznie zapraszam i proszę o kontakt zainteresowanych udziałem
w spotkaniach uczniów.
Dorota Rakocy, pedagog szkolny
DODATKOWO:
Sympozjum Naukowe: Wieczór z Psychologią #2, 25.03.2021., g. 18:00
Otwarte spotkanie naukowe (komunikator zoom), którego motywem przewodnim będą EMOCJE, a także ich rola w budowaniu relacji oraz tożsamości osobistej i społecznej.
Rejestracja na wydarzenie: >>> TUTAJ <<<
Cykl spotkań "Pełnia życia" z Panem dr Pawłem Fortuną
Autorski cykl czterech spotkań opartych na koncepcji osobowości Carla Gustava Junga przeprowadził z Kołem Wiedzy Psychologicznej Pan dr Paweł Fortuna.
Spotkania odbyły się na platformie zoom 19.10, 9.11., 14.12 i 21.12.2020 roku.
Pan dr Paweł Fortuna to psycholog, trener biznesu, pisarz naukowy, coach, kompozytor i wykładowca akademicki, właściciel firmy doradczej, trenerskiej i konsultingowej.
Dziękujemy!!!
Spotkanie zorganizowała p. Dorota Rakocy, pedagog szkolny, prowadząca koło.
Zajęcia z Panem Hermaniukiem Tomaszem
dr., adiunktem Uniwersytetu Rzeszowskiego Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości, właścicielem firmy Nextep "Sztuka autoprezentacji jako forma komunikacji", 20.11.2020 r.
Zajęcia z Panem Bilickim Tomaszem
pedagogiem, koordynatorem Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START przy Fundacji Innopolis w Łodzi, prezesem Zarządu Fundacji "Innopolis" "Hejt - granice wolności", 19.11.2020 r.
Zajęcia z Panią dr hab. Magdaleną Śmieją-Nęcką - UJ
Mieliśmy wielką przyjemność spotkania z Panią dr hab Magdaleną Śmieją - Nęcką, adiunktem Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zajęcia z Kołem Wiedzy Psychologicznej na temat "Inteligencji emocjonalnej" odbyły się online 16.10.2020 r.,
Bardzo serdecznie dziękujemy !
Spotkanie zorganizowała prowadząca koło pani pedagog Dorota Rakocy.
Spotkanie z zakresu rozwoju osobistego – negocjacje
15.06.2020 r. spotkanie edukacyjne poprowadził na platformie zoom Pan dr Tomasz Hermaniuk. Podczas spotkania z zakresu rozwoju osobistego, uczniowie poznali tajniki negocjacji, w tym techniki wpływu społecznego. Przekonali się, jak ważne jest traktowanie innych z szacunkiem, bycie godnym zaufania, empatycznym i odważnym.
Spotkanie z cyklu "Sztuka relacji."
Nie żyjemy w idealnym świecie, idealnych ludzi. Wokół nas są również ludzie, którzy wywierają negatywny wpływ na nasze życie, poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie i innych. Takie osoby wykorzystują każdą okazję, aby Cię poniżyć, lubią Cię osądzać, krytykować, manipulują, kłamią, stosują przemoc emocjonalną. Jak rozpoznać toksycznych ludzi, w jaki sposób sobie z nimi radzić, aby ich działanie nie miało wpływu na nasze samopoczucie i relacje...
Uczestniczyliśmy w wykładzie dr Ewy Woydyłło - Osiatyńskiej, 4 marca 2020, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dorota Rakocy
Spotkanie z cyklu „Wielkie pytania w nauce”
Jak wyznaczać i osiągać cele
Podczas szkolenia prowadzonego przez Pana dr Tomasza Hermaniuka w dniu 8.11.2019 r., uczniowie z Koła Wiedzy Psychologicznej zdobyli wiedzę na temat skutecznej realizacji celów metodą SMART. Dziękujemy!
Pan Tomasz Hermaniuk jest doktorem ekonomii, właścicielem firmy Nextep, wykładowcą Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Motywacji można się nauczyć – spotkanie z panem Łukaszem Łagożnym, himalaistą.
Koło wzięło udział 25.01.2019 r., w pełnym refleksji spotkaniu z himalaistą o poznawaniu siebie, pracy nad sobą, motywacji w życiu, wytrwałości i docenianiu rzeczy ważnych. Pan Łukasz Łagożny jest pierwszym mieszkańcem Podkarpacia, który w 2018 r. stanął na szczycie najwyższej góry świata – Mount Everest, 8848 m n.p.m. oraz zdobył 8 szczytów Korony Ziemi – najwyższych szczytów na poszczególnych kontynentach. Pan Łukasz, w niesamowitej, osobistej relacji, pięknie pokazał młodzieży, że upór, wytrwałość, praca nad sobą, wielomiesięczne przygotowania i zdrowy rozsądek pozwalają mu realizować marzenia.
20 LAT Koła Wiedzy Psychologicznej I LO w Rzeszowie 1999- 2019
Jubileusz stał się okazją do radosnego spotkania Koła przy rocznicowym torcie i zimowej herbacie 25.01.2019 r.
Kino psychologiczne
Koło Wiedzy Psychologicznej uczestniczyło 11.01.2019 r. w projekcji filmu Mój piękny syn.
Film jest opowieścią o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pełna emocji opowieść o bliskich uzależnionego od narkotyków nastolatka, którzy wspólnie z nim próbują przetrwać okresy względnego spokoju i burzliwe nawroty nałogu, siejącego spustoszenie w życiu całej rodziny. Prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa (Mój piękny syn) i jego syna Nica (Na głodzie), które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa.
Koło Wiedzy Psychologicznej w Laboratorium Badania Świadomości
23.11.2018 r., w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu psychologii poznawczej i eksperymentalnej. Mowa była o śnie i snach. W Laboratorium Badania Świadomości, jedna z uczennic poddana była badaniu EEG, a badanie to, pod opieką pracownika UJ przygotowywały inne uczennice naszego koła. Obserwowaliśmy pracę mózgu naszej koleżanki J. Badanie EEG stosuje się m. in. w diagnozowaniu i monitorowaniu zaburzeń snu. Rozmawialiśmy też ze studentami IPS o kołach naukowych.


Koło w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Dużą dawkę ciekawej wiedzy o psychologii bólu i studiach psychologicznych w Instytucie uzyskaliśmy podczas zajęć prowadzonych przez Pana dr. hab. Przemysława Bąbla i jego Zespół Badania Bólu.
Zajęcia naukowe Koła Wiedzy Psychologicznej w Instytucie Psychologii UJ
14.06.2017 r.
Odbędzie się spotkanie z panem dr. hab. Przemysławem Bąblem, psychologiem, zastępcą dyrektora Instytutu Psychologii UJ oraz kierownikiem Zespołu Badania Bólu, który powie młodzieży o „Psychologii bólu”. Będzie mowa o pamięci bólu oraz mechanizmach wpływu placebo na ból.
Nastąpi spotkanie z jego Zespołem Badania Bólu oraz wizyta w laboratorium.
Dowiemy się jak psycholodzy badają ból. Jedna uczennica posiadająca pisemną zgodę rodziców na specjalnym formularzu Instytutu (po otrzymaniu opisu badania) będzie badana (nie jest to mocny ból) 😁. Pozostałe osoby będą obserwować demonstrację badania bólu prowadzoną przez Zespół Badania Bólu.
Po zajęciach skorzystamy z uroków Krakowa.
UWAGA ! ! ! GODZINA 5:40 – zbiórka uczestniczek w miejscu odjazdu autokaru linii Marcel do Krakowa, w Rzeszowie: przystanek autobusowy przy Dworcu PKP.
Opieka: p. pedagog Dorota Rakocy (organizacja) i p. profesor Beata Ćwik.
Przed wyjazdem, 12.06.2017 r., o godz. 10.35, w sali nr 10 odbędzie się spotkanie uczestniczek z opiekunkami. Do miłego zobaczenia 😄.
Spotkanie Koła z Panem dr Pawłem Fortuną
18.10.2016 r.
"Pozytywna psychologia porażki"
Spotkanie z Panem dr. Pawłem Fortuną, urodzonym w Rzeszowie psychologiem, mentorem, power speakerem i trenerem biznesu, wykładowcą na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i w Instytucie Psychologii KUL w Lublinie, pisarzem naukowym.