Film: Bitwa Warszawska 1920

Red. Daria Łukaszyńska

1920s

Najnowszy film Jerzego Hoffmana śmiało można zaliczyć do filmów machania szpadami, prucia z karabinów maszynowych, przelewu krwi, poodcinanych kończyn i wielkich przemów ważnych ludzi. Wszystko to na tle miłości ułana Jaśka (Borys Szyc) oraz jego pięknej żony Oli (Natasza Urbańska), która gotowa jest poświęcić karierę aby móc dzielić losy swojego ukochanego i wyrusza na front aby tak jak walczyć z wrogiem ze wschodu. To wiemy ze zwiastuna, w takim razie czego nowego dowiadujemy się z filmu? Wizja Hoffmana jest poukładana i szablonowa. Wszystko w „Bitwie…” jest poprawne, nie obraża niczyich przekonań. Piłsudski (Daniel Olbrychski) jest mądry, sceptyczny i dystyngowany. Naród polski gotów jest oddać życie za ojczyznę, kościół katolicki odgrywa znaczącą rolę, a wątek miłosny jest niczym nie skażony, wyidealizowany i zbyt poprawny aby widz mógł przejąć się losami bohaterów.

Wiele do życzenia pozostawia również talent aktorski Nataszy Urbańskiej. Jako aktorka typowo teatralna prawdopodobnie nie mogła odnaleźć się przed kamerą i niektóre z zachowań były przerysowane i uwydatnione. Kamera tego nie lubi, widz musi mieć poczucie, że to co dzieje się w filmie jest niemal spontaniczne, tutaj niestety tego zabrakło, ale jest to wybaczalne w kinie „edukacyjnym” jakim jest „Bitwa Warszawska 1920”.
Poza tą drobną „skazą” gra aktorska jest na wiarygodnym, zadowalającym poziomie.
Jako jedyna wybija się postać Czekisty (Adam Ferency), której na pewno nie można odmówić specyficznego uroku. Film ten jest swoistym komiksem historycznym, który ma pomóc Polakom poznać ich własną historię. Dzięki Sławomirowi Idziakowi sceny batalistyczne cieszą oko wspaniałymi efektami 3D, które zostały wykorzystane tak, jak kino rozrywkowe wykorzystywać je powinno. Szczególne wrażenie robi scena ataku na Radzymin.

Reasumując z filmu dowiadujemy się jedynie o dobrym przygotowaniu Polaków do produkcji 3D i o tym, że znów nie dostaliśmy filmu który potrafiłby odpowiedzieć na wiele trudnych pytań związanych z Historią Polski, a w szczególności historią XX w.


Opracowała Daria Łukaszyńska