MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

XXI Spotkania z Fizyką 2015

fotovolt2

 

 

 

  

XXI Spotkania z Fizyką

9 kwietnia 2015

I LO w Rzeszowie

 

 

 

 

Program XXI Spotkań z Fizyką:

„Od krzemu do kropek kwantowych, czyli o folowoltaice w wielkim skrócie”

dr hab. Małgorzata Pociask-Biały, prof. UR

„Optyczna Nutella” oraz „Ładuj i rozładuj” - ciekawe doświadczenia

mgr Andrzej Majewski, ZSL w Leżajsku

 „Wstęp do energetyki jądrowej”

dr Gaweł Żyła, Katedra Fizyki PRz

Sprawozdanie z imprezy

XXI edycja „Spotkań z fizyką” za nami!

 

Dnia 9 kwietnia uczniowie klas matematyczno-fizycznych z naszej szkoły oraz zaproszeni wychowankowie liceum w Kolbuszowej, liceum Sióstr Prezentek oraz IV LO w Rzeszowie, mieli okazję wziąć udział w 21 edycji corocznych Spotkań z fizyką organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące.

 

Spotkania rozpoczął wykład pani dr hab. Magłorzaty Pociask-Biały, profesor UR o tytule „Od krzemu do kropek kwantowych, czyli o fotowoltaice w wielkim skrócie”. Wystąpienie poświęcone było zagadnieniom energetyki odnawialnej, w szczególności możliwościom bezpośredniego pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego, czyli konwersji fotowoltaicznej. Pani profesor przybliżyła nam budowę i zasadę działania ogniw fotowoltaicznych I generacji , opartych na krzemowym złączu p-n, które są obecnie najbardziej rozpowszechnione na rynku, a także podała wiele praktycznych informacji na temat ich zastosowania w naszym regionie. Następnie usłyszeliśmy o nowych technologiach PV, w tym o cienkowarstwowych ogniwach II generacji, ogniwach III generacji i tych do których należy przyszłość fotowoltaiki, czyli opartych o kropki kwantowe.

 

Po przerwie mgr Andrzej Majewski z ZSL w Leżajsku zaprezentował nam ciekawe doświadczenia wraz z ich dokładnymi wyjaśnieniami. Pierwsze z nich łączyło dwa lubiane przez uczniów tematy – fizykę oraz nutellę (w doświadczeniu użyty został karbowany słoiczek po nutelli). Doświadczenie nosiło tytuł „Optyczna Nutella” i w rzeczywistości nie dotyczyło kremu orzechowego, lecz zastosowania fotokomórki do analizy światła przechodzącego przez ściankę słoika. Następne doświadczenie pt. „Ładuj, rozładuj” nie dotyczyło broni palnej, jak mógłby sugerować tytył, ale obwodu z kondensatorem i możliwości jego zastosowania do pomiaru czasu zderzeń sprężystych. Ku uciesze męskiej części widowni zostało też zaprezentowane działko magnetyczne, które strzelało metalowymi śrubkami podczas rozładowania kondensatora przez cewkę. Na koniec usłyszeliśmy dźwięki sterowane procesem ładowania i rozładowania kondensatora. Wszystkie doświadczenia zostały przedstawione w bardzo przystępny dla uczniów sposób, w atmosferze zabawy.

 

Na zakończenie Spotkań z fizyką wystąpił dr Gaweł Żyła z Katerdy Fizyki PRz z prezentacją o tytule „Wstęp do energetyki jądrowej”.. Pan doktor, w zwięzły sposób opisał budowę i zasadę działania dwóch najbardziej rozpowszechnionych rodzajów elektrowni PWR i BWR, omawiając ich zalety i wady. Podzielił się swoją opinią o przewadze energetyki jądrowej nad innymi sposobami pozyskiwania energii, uzasadniając ją licznymi argumentami. Wykładowca przybliżył nam również zagadnienia dotyczące wpływu promieniowania jonizującego na organizmy żywe, omówił sposoby określania dawek promieniowania i przedstawił obowiązujące akty prawne, które określają dawki graniczne.

W ten sposób XXI edycja Spotkań z fizyką dobiegła końca. Wykłady i doświadczenia zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników i nagrodzone gromkimi brawami. Wystąpienia, które w tym roku skupiały się głównie wokół energetyki, jak zawsze okazały się bardzo atrakcyjną formą nauki dla uczniów klas o profilu matematyczno-fizycznym, którzy z pewnością doceniają nowo zdobytą wiedzę.

 

Uczennica klasy Ic Justyna Kopacz

Koordynator Spotkań z fizyką Agata Błahut

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.