Nagroda dla I Liceum Ogólnokształcącego za udział w projekcie "Żywe Muzeum"!

pomnik KościuszkiZ okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność”  21 i 22 września nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum”, przygotowanym przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. 

Miło nam poinformować, że I LO zostało wyróżnione nagrodą specjalną za wystawienie największej liczby uczniów spośród szkół rzeszowskich biorących udział w projekcie „Żywe Muzeum’. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 1a, 2a i 3a.
Nasza uczennica – Gabriela Magoń z klasy 1a została wylosowana w konkursie i otrzymała nagrodę specjalną.

Gratulujemy!

nagroda dla 1lo zywe muz  nagroda gaba

 

Na czym polegało "Żywe Muzeum"?

Na starcie w Instytucie Pamięci Narodowej przy ul.Słowackiego otrzymaliśmy kupony konkursowe oraz książeczki - przewodniki. Naszym zadaniem, było wraz z nauczycielami poruszając się po całym Rzeszowie odwiedzić stanowiska związane z działalnością NSZZ „Solidarność”. Byliśmy m.in. w siedzibie Regionu Rzeszowskiego, Dawnym Domu Kolejarza przy ul. Ofiar Getta – miejscu strajku, kościele Bernardynów i Farze, przy Pomniku Kościuszki. W odwiedzanych miejscach słuchaliśmy wykładów świadków wydarzeń m.in. pana J. Konkela i S.Alota, jak również historyków z rzeszowskiego IPN-u, oraz oglądaliśmy specjalnie przygotowane wystawy i filmy. Zobaczyliśmy jak drukuje się metodą sitodruku i jak wyglądały publikacje podziemne. Udział w projekcie był dla nas żywą lekcją historii.

Marcin Słysz, klasa 1a

Kościół Bernardynów żywe m K.Bernard 2 IPN druk

dom kolejarza sitodruk IPN zamek

Zdjęcia K.Milcarek-Mróz