
XIII Spotkania z Fizyką
Już po raz trzynasty zainteresowani fizyką uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Podkarpacia mogli uczestniczyć w Spotkaniach z Fizyką – cyklicznej imprezie organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące we współpracy z Katedrą Fizyki PRz i Fundacją Nauka dla Przemysłu i Środowiska.
Spotkania odbyły się w dniach
26 - 27 października 2006 r.
Pierwszy dzień Spotkań rozpoczął prof. dr hab. T. Paszkiewicz wystąpieniem przybliżającym problematykę badań nad kosmicznym promieniowaniem tła. W szczególności omówił wyniki eksperymentu COBE, za który John C. Mather i Georg F. Smoot otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2006. Profesor podkreślił znaczenie odkrycia noblistów dla lepszego poznania początków Wszechświata oraz wyjaśnienia przyczyn powstania gwiazd i galaktyk.
W drugiej części wystąpienia profesor wygłosił wykład na temat zjawiska nadprzewodnictwa, akcentując możliwości jego zastosowania w nauce, przemyśle i medycynie. Wykład był połączony z prezentacją niezwykle ciekawego efektu lewitacji magnetycznej oraz demonstracją przejścia nadprzewodnika wysokotemperaturowego ze stanu normalnego do stanu nadprzewodnictwa.
Następnie uczestnicy Spotkań wysłuchali wykładu prof. dr. hab. K. Kropa, który zapoznał słuchaczy z własnościami promieniowania synchrotronowego, szeroko omawiając jego zastosowania w fizyce powierzchni, w chemii, krystalografii, biologii molekularnej, geofizyce i medycynie.
W drugim dniu Spotkań uczniowie uczestniczyli w pokazach doświadczeń z zakresu mechaniki i akustyki oraz optyki geometrycznej i falowej z wykorzystaniem światła laserowego. Pokazy prowadzone były przez pracowników Katedry Fizyki PRz dr. J. Mamczura i dr. T Więcka w małych, kilkunastoosobowych grupach. Kameralna atmosfera ułatwiała uczniom aktywny udział w eksperymentach fizycznych. Podejmowali oni próby wyjaśniania obserwowanych zjawisk, pomagali w ich demonstrowaniu, zadawali prowadzącym pytania, robili zdjęcia ciekawych efektów.
Zarówno wykłady jak i pokazy zostały bardzo dobrze ocenione przez uczniów i ich nauczycieli. Deklarowali oni chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach Spotkań z Fizyką co świadczy o tym, że warto kontynuować działania edukacyjne w tej formie.
red. Agata Błahut - Koordynator Spotkań z Fizyką