MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Zapraszamy na spektakl naszego ucznia!

rułka

MONOTEATR #wdomu
premiery finałowych spektakli
spotkania z artystami, warsztaty, wykład, debata

 Jest to pierwsza edycja MONOTEATRU realizowana w całości na płaszczyźnie wirtualnej i w formie konkursowej. Celem ogłoszonego w lipcu konkursu było wyłonienie indywidualnych wypowiedzi artystycznych, nawiązujących do sytuacji pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji – poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei. Wśród nadesłanych zgłoszeń, jury w składzie: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski dokonało wyboru ośmiu spektakli przeznaczonych do realizacji. Zapraszamy do wspólnego oglądania efektów tej twórczej pracy już od 12 października! 

12 października o godzinie 19:00 w spektaklu „Jestem”  wystąpi nasz uczeń - Bartosz Rułka
Reżyseria: Barbara Napieraj 
YouTube: Teatr w Oknie
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami na platformie Zoom – link zostanie umieszczony na YouTube w komentarzu do filmu oraz na Facebooku Teatru w Oknie w dniu wydarzenia. 

Konkursowi towarzyszą cztery wydarzenia kierowane do widzów, artystów oraz młodych twórców: wykład o monodramie Wiesława Gerasa, warsztat głosowej interpretacji tekstu Mateusza Nowaka, warsztat krytyki teatralnej w kontekście monodramu Tomasza Miłkowskiego oraz debata twórców biorących udział w projekcie.
Zapraszamy na Facebook Teatru w Oknie https://www.facebook.com/TeatrwOknie

oraz nasz kanał YouTube www.youtube.com/channel/UCHxaoUXBSirhGIJHYu6pSAA.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

teatr lwówMiędzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony na 27 marca, z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.

Aktor, gdy tylko wchodzi na scenę i zakłada maskę, staje się na moment kimś innym.To symbol, który skrywa jakąś tajemnicę, zamienia aktora w inną postać, którą widz musi odkryć.Serdecznie zapraszamy do korzystania z zasobów internetowych i oglądania spektakli online i w ten sposób do włączenia się w święto teatru!

 

https://ninateka.pl/filmy/teatr,spektakle
https://ninateka.pl/strona/internetowy-teatr-tvp-dla-szkol
www.iteatr.tvp.pl

Spektakl „Chory z urojenia”

Wyjście do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Chory z urojenia” w reż. Waldemara Śmigasiewicza (27.02.2020 r.)

,,Czy poddać się otaczającej nas głupocie?’’

Uczniowie klasy 1 cs uczestniczyli w spektaklu będącym adaptacją „Chorego z urojenia” autorstwa Molière'a. Francuski komediopisarz w wielu swoich utworach przedstawiał różne typy charakterów ludzkich.

chory
W „Chorym z urojenia” główny bohater Argan twierdzi, że jest chory, ale nie do końca potrafi sprecyzować co konkretnie mu dolega. W miarę rozwoju akcji, widz może domyślić się, że jego schorzeniem jest – bagatela – własna głupota. Sukces spektaklu wynika z niesamowitej gry aktorskiej i bogatej scenerii. Nie bez znaczenia jest również muzyka z okresu renesansu, nadającą niepowtarzalny klimat całej sztuce.
Motywem przewodnim historii Argana jest pytanie o to czy jednostka ma szansę aby przeciwstawić się wszechobecnej głupocie. Rodzina „Chorego z urojenia” otacza się niemal samymi kłamstwami. Każdy dba wyłącznie o własne interesy. Ojciec za wszelką cenę chcę mieć za zięcia lekarza. Obok niego żyje żona, która notorycznie zdradza swego męża. W historii pojawia się jednak także brat Argana, który wraz ze służką Antosią, stara się przemówić głównemu bohaterowi do rozumu. Gdy wszystkie rozsądne argumenty zawodzą, udaje mu się przekonać Argana, aby sam został lekarzem. Po krótkim namyśle bohater zgadza się, a tym samym umożliwia swojej córce samodzielne dokonanie wyboru w sprawie małżeństwa. Cała historia kończy się szczęśliwie, choć morał nie wydaje niż posługując się jeszcze większą głupotą. A głupiec, choć przestaje szkodzić, nadal pozostaje głupcem.

Bernard Bosak, kl. 1cs

Wyjście na spektakl „Zemsta”

Uczniowie klas 1ag i 1bg naszej szkoły 26 lutego 2020r. uczestniczyli w spektaklu będącym adaptacją komedii Aleksandra Fredry pod tytułem ,,Zemsta”. Sztuka wystawiana była na deskach Teatru „Maska” w Rzeszowie.

1

Spektakl oparty na komedii A. Fredry na nowo opowiada historię dwóch skłóconych ze sobą rodów. Chociaż premiera sztuki odbyła się stosunkowo dawno, bo w roku 1834, to jednak jej fabuła przekazuje prawdę o charakterach i zachowaniu ludzi aktualną również obecnie. W rolę wybuchowego i bezkompromisowego Cześnika wcielił się Robert Luszowski, który świetnie odzwierciedlił postępowanie Raptusiewicza znanego z komedii A. Fredry. Natomiast epizod bardziej spokojnego i trzeźwo myślącego Rejenta odegrał Bogusław Michałek. Charakterystyczne usposobienie tych dwóch postaci podkreślały także kolory ich strojów (czerwień u Cześnika i ciemna zieleń u Rejenta). Również pozostali aktorzy zagrali swoje role w sposób fenomenalny. Nieco rozmarzonego i narcystycznego Papkina odegrał Henryk Hrywienicki, a sprytną i urzekającą Podstolinę - Anna Kukułowicz.

Czytaj więcej: Wyjście na spektakl „Zemsta”  

Dziady w I Liceum

dziady

Ze względu na podwójny rocznik Dziady odbędą się 30 i 31 października. W te dni będziecie mogli puścić wodze fantazji i wcielić się w najupiorniejsze postacie. Nie ograniczajcie swojej kreatywności, ponieważ najbardziej oryginalny strój otrzyma nagrodę.
ŚRODA- przebierają się klasy pierwsze po podstawówce i trzecie,
CZWARTEK- przebierają się klasy drugie i pierwsze po gimnazjum.
Aktywna będzie również kawiarenka, do której będziecie mogli zanosić swoje upiorne wypieki biorące udział w konkursie. Będą one recenzowane przez grono pedagogiczne, a wyniki zostaną ogłoszone w pierwszym odcinku naszej szkolnej telewizji.
Przygotowaliśmy także ściankę do zdjęć oraz konkursy i zabawy, które odbędą się podczas długiej przerwy w sali 34.

 

Międzynarodowy Festiwal Teatru Francuskojęzycznego w Poznaniu

Poznań 3

W dniach 6-10 czerwca grupa teatralna pod opieką prof. A. Mynart miała przyjemność wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru Francuskojęzycznego w Poznaniu. Dziewczyny z 'Escargots Rapides' miały okazję wystąpić na scenie oraz uczestniczyć w warsztatach aktorskich prowadzonych przez autorów wystawianych sztuk. Wyjazd ten umożliwił naszym uczennicom rozwój umiejętności językowych, aktorskich oraz poszerzenie horyzontów na płaszczyźnie kulturowej. Musimy wspomnieć, iż dziewczyny wygrały konkurs na tematyczne zdjęcia oraz otrzymały atrakcyjne nagrody. Sukcesem okazał się również wystawiany przez nie spektakl pt. 'K.O.', który zebrał pochwały Dziewczyny otrzymały też wiele konstruktywne uwag i rad, które pomogą im rozwijać swoją aktorską pasję. Trupie teatralnej w składzie: Wiktoria Skiba, Aniela Kisała, Anna Bednarz, Anna Krawiec, Kaja Szymańska, Marta Buczek, Julia Sroka, Aleksandra Lęcznar, Natalia Kulikowska oraz Maria Ossolińska serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy gorąco również prof. A. Mynart za opiekę i przygotowanie podopiecznych.

M. Ossolińska, kl. 1b

Poznań. Dyplom

Czytaj więcej: Międzynarodowy Festiwal Teatru Francuskojęzycznego w Poznaniu

Zapraszamy na spektakl

 Klasa medialna 1B zaprasza na spektakl!

plakataco400Uwaga!
Obowiązują indywidualne darmowe zaproszenia
dostępne u organizatorów z 1B.

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.