MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

National Theatre Live: Of Mice and Men

mice

Multikino i British Council zapraszają na pierwszą retransmisję spektaklu „Myszy i ludzie". Sztukę w ramach cyklu „Scena brytyjska na dużym ekranie" będzie można zobaczyć 15 stycznia o godz. 19:00 w Multikinie. Szczegóły na stronie kina.

"Szkoła żon" w Teatrze Starym

szkoła3

 

*Szkoła żon (L'école des femmes)*

Spektakl, o którym tym razem piszę, jest niebanalny, a zarazem wywołujący wiele radości i śmiechu. ''Szkoła żon'' Moliera powstała w 1662 i do dziś dnia podziwiać ją możemy na scenach teatru. Cóż więc tak pociągającego, interesującego lub inteligentnego kryje się pod tytułem ''Szkoła żon''? Czy jest to coś tak bardzo uniwersalnego, ponadczasowego, po co współcześni ludzie ciągle sięgają? Moja odpowiedź brzmi: tak! To humor i lekkość spraw ciężkich nigdy ludziom się nie znudzi.

 

Czytaj więcej: "Szkoła żon" w Teatrze Starym

Dybuk w Grand Hotelu

"Dybuk"


Miałam okazję obejrzeć spektakl o tematyce żydowskiej. "Przedmieście" - nowy rzeszowski teatr, zapewnił mi dawkę teatralnych wrażeń pierwszego lutego podczas Wieczoru Kuchni Żydowskiej w Hotelu Grand w Rzeszowie. Oprócz skosztowania potraw wyśmienitej kuchni, goście mieli okazję obejrzeć spektakl, jak już wspomniałam o tematyce żydowskiej, w reżyserii Anety Adamskiej.

grand1

Czytaj więcej: Dybuk w Grand Hotelu

Iluzje w teatrze krakowskim

Iluzjeiluzje

Występują:
Anna Dymna
Katarzyna Gniewkowska
Juliusz Chrząstowski
Krzysztof Globisz
oraz Marta Mazurek (PWST)

 

Kochać czy być kochanym? Co to jest miłość? Czy to tylko uczuciem, czy też odpowiedzialność, poświęcenie i bycie przy swojej połówce do końca swoich dni? A może miłość to kłamstwo w dobrej wierze? Prawdziwa miłość może być tylko odwzajemniona... Ale jak się szczerze kogoś kocha, a ta osoba uczucia nie odwzajemnia, to już nie jest prawdziwa miłość?

Czytaj więcej: Iluzje w teatrze krakowskim

„Szalone nożyczki” Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

szalone-nozyczki 500

Wybrana przeze mnie sztuka, którą swego czasu miałam okazję podziwiać na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Marcina Sławińskiego, tym razem z całkiem innej beczki, jest sztuką interaktywną, gdzie przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Dzieło autorstwa Paula Portnera to komedia kryminalna wystawiana już od 1978 r. w Nowym Jorku. W 1997r. realizacja ta została wpisana w USA do Księgi Rekordów Guinnesa, jako najdłużej grany spektakl nie będący musicalem. Jak widać dużym zainteresowaniem cieszy się również w Polsce.

Czytaj więcej: „Szalone nożyczki” Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

"Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie"

Recenzja spektaklu pt. "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie", w reżyserii Mikołaja Grabowskiego - Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

pantadeusz500Spektakl jest bardzo nowatorką sztuką, gdzie klasyka znanego nam z lektury szkolnej poematu Mickiewicza przenika się z motywem uwspółcześnienia i nadania swego rodzaju akcentów skeczowych utworowi epoki romantyzmu. Mimo, że dzieło spotkało się z liczną krytyką, osobiście uważam, że sztukę tą można określi mianem „dobrego teatru”, gdzie mamy okazję podziwiać wspaniałą grę aktorską takich wybitnych polskich aktorów jak np. Jan Peszek (Wojski), Krzysztof Globisz (Sędzia) czy Tadeusz Huk (Gerwazy), a także ciekawą interpretacją epopei Mickiewicza w sposób znacznie odbiegający od stereotypów.

Czytaj więcej: "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie"

Inter arma silent Musae

mamada350

Inter arma silent Musae. W czasie wojny milkną muzy. Milkną, bo nie ma na nie czasu, gdy się pakuje pospiesznie, mając gestapowca za plecami. Milkną, bo jest za mało miejsc w obozie, gdzie można wyciągnąć zeszyt, nie brudząc go wszechobecną krwią. Milkną, bo o czym miałyby śpiewać, co opiewać i wychwalać? Śmierć, mord, zniszczenie? A może prostytucję w obozach koncentracyjnych? Inter arma silent Musae. To prawda. Po wojnie się jednak budzą i wzmocnione głosem nowego pokolenia opowiadają o tym, co widziały podczas długiego, zimowego snu.

Czytaj więcej: Inter arma silent Musae

Deszczowa piosenka


deszczowa-piosenka-p-iext10930272 Tytuł znany chyba wszystkim, a piosenka tym bardziej. Najnowsze dzieło teatru "Roma'' w Warszawie to właśnie, spektakl ''Deszczowa piosenka'' Wojciecha Kępczyńskiego na podstawie hollywoodzkiego filmu w reżyserii Stanleya Donena.
 Akcja sztuki rozgrywa się w roku 1927. Amerykańscy producenci filmowi znużeni filmami niemymi poszukują czegoś nowego. Wpadają na pomysł połączenia obrazu z dźwiękiem. Monumental Pictures Studio kręci film dźwiękowy, który okazuje się katastrofą. Lina Lamont – na scenie Barbara Kurdej-Szatan w fenomanalny sposób wcieliła się w postać rozchwytywanej gwiazdy amerykańskiego kina, za którą szaleje publiczność oraz Dariusz Kordek jako Don Lockwood mistrzowsko odegrał  rolę podbijając serca fanek.  Dwójka aktorów  świetnie prezentowała się na ekranach kin dopóki nie wprowadzono filmów dźwiękowych. Piskliwy głos Liny Lamont doprowadza film do upadku.  Na szczęście, w niecodziennych dla hollywoodzkiego gwiazdora okolicznościach, Don spotyka pewną młodą, piękną i wielce utalentowaną Kathy Selden (Marta Wiejak), która całkowicie odmienia świat filmu i życie Dona.

 

Czytaj więcej: Deszczowa piosenka

Król umiera, czyli ceremonie

Recenzja spektaklu pt. „Król umiera, czyli ceremonie” – Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
(Weronika Wojturska)

krolumiera

Wszystko miało  miejsce 16 listopada tego roku, kiedy to wybraliśmy się klasą do stolicy polskiej kultury, nauki i sztuki – Krakowa. Celem głównym naszego przyjazdu tam była wspomniana wyżej sztuka Eugene’a Ionesco w pomysłowej reżyserii Piotra Cieplaka.

Czytaj więcej: Król umiera, czyli ceremonie

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.