MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Spotkanie z Feliksem Falkiem

falk

 

"Był jazz" - film w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie "Zorza"

"Był jazz" jest swoistym hołdem dla pierwszych, "podziemnych" zespołów, próbujących w stalinowskiej Polsce grać zakazaną "czarną" muzykę amerykańską. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy "Melomani" pod wodzą Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

gatunek: obyczjowy, polityczny

produkcja: Polska

reżyseria: Feliks Falk

czas trwania: 96 min

Pokaz filmu w ramach DKF 16 grudnia, godz. 19:00

Uwaga: po filmie spotkanie z jego twórcą Feliksem Falkiem

Cena biletu 10 zł

"Gottland" w kinie Zorza

gottlandFilm w ramach nowego cyklu filmowego "Nie przegap!"
Kino Zorza - 12 grudnia, godzina 18.30

"Gottland" to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscyt Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów– tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

reżyseria: Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákanyová, Rozálie Kohoutová, Klára Tasovská, Radovan Síbrt

czas trwania: 100 min

W ciemności

w-ciemnosci plakat-208x300

5 stycznia pojawił się w polskich kinach długo oczekiwany film pt. „W ciemności:". Już od początku cieszył się on pochlebnymi ocenami. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego 16 stycznia wzięli udział w projekcji najnowszego filmu Agnieszki Holland.

Czytaj więcej: W ciemności

Magia kina

kino

Mam nadzieję, że czasem porzucacie  facebook’a (marzenia ściętej głowy, wiem, wiem) i zaglądacie na inne strony. Na stronie naszej szkoły (jak widać takowa istnieje), co jakiś czas ukazywać się będą moje recenzje filmowe. Nazywam się Daria Łukaszyńska i zapraszam do Świata Kina!

Czytaj więcej: Magia kina

Film: Bitwa Warszawska 1920

Red. Daria Łukaszyńska

1920s

Najnowszy film Jerzego Hoffmana śmiało można zaliczyć do filmów machania szpadami, prucia z karabinów maszynowych, przelewu krwi, poodcinanych kończyn i wielkich przemów ważnych ludzi. Wszystko to na tle miłości ułana Jaśka (Borys Szyc) oraz jego pięknej żony Oli (Natasza Urbańska), która gotowa jest poświęcić karierę aby móc dzielić losy swojego ukochanego i wyrusza na front aby tak jak walczyć z wrogiem ze wschodu. To wiemy ze zwiastuna, w takim razie czego nowego dowiadujemy się z filmu? Wizja Hoffmana jest poukładana i szablonowa. Wszystko w „Bitwie…” jest poprawne, nie obraża niczyich przekonań. Piłsudski (Daniel Olbrychski) jest mądry, sceptyczny i dystyngowany. Naród polski gotów jest oddać życie za ojczyznę, kościół katolicki odgrywa znaczącą rolę, a wątek miłosny jest niczym nie skażony, wyidealizowany i zbyt poprawny aby widz mógł przejąć się losami bohaterów.

Wiele do życzenia pozostawia również talent aktorski Nataszy Urbańskiej. Jako aktorka typowo teatralna prawdopodobnie nie mogła odnaleźć się przed kamerą i niektóre z zachowań były przerysowane i uwydatnione. Kamera tego nie lubi, widz musi mieć poczucie, że to co dzieje się w filmie jest niemal spontaniczne, tutaj niestety tego zabrakło, ale jest to wybaczalne w kinie „edukacyjnym” jakim jest „Bitwa Warszawska 1920”.

Czytaj więcej: Film: Bitwa Warszawska 1920

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.