MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

logo olimp ekologicznaZapraszamy uczniów do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, która odbędzie się 9 stycznia 2020 roku (etap szkolny).


Zgłoszenia prosimy kierować przez dziennik elektroniczny do prof. I. Piatczyc i prof. E. Świdrak do 7 stycznia 2020r.

Spotkanie z panem S. Alotem

13.12.2019 z okazji rocznicy stanu wojennego w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Stanisławem Alotem; rzeszowskim działaczem opozycji w czasach PRL i nauczycielem języka polskiego. W trakcie spotkania przybliżył nam polskie realia panujące w drugiej połowie XX wieku, a w szczególności skupił się na temacie stanu wojennego. Dowiedzieliśmy się wiele o działalności opozycji na terenie Rzeszowa i okolic z najlepszego możliwego źródła; od jednego z ówczesnych przywódców lokalnej „Solidarności”. Pan Alot opowiedział o szansach i zagrożeniach ówczesnej opozycji oraz o represjach, których sam był ofiarą (internowano go na okres 5 miesięcy).

Spotkanie to było nie tylko żywą i wzruszającą lekcją historii ale również przestrogą dotyczącą wolności Polski.

Szymon Urbanek, kl. 1ag

13 grudnia 

Czytaj więcej: Spotkanie z panem S. Alotem 

Spotkanie z cyklu „Wielkie pytania w nauce”

 
Wieczorem, 27.11.2019 r., uczniowie z Koła Wiedzy Psychologicznej wraz z p. pedagog Dorotą Rakocy, uczestniczyli w filharmonii w spotkaniu z prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą, terapeutą, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Jackiem Prusakiem, publicystą i psychologiem, Akademia Ignatianum, pt. "Miłość zagrożona przez ponowoczesność". Tematyka spotkania dotykała problematyki: Czym jest miłość i czy istnieje recepta jak ją odnaleźć, a później zatrzymać? Jak przez lata zmieniły się relacje międzyludzkie ? Jakie zagrożenia czyhają dzisiaj na miłość?
Cykl organizuje WSIiZ w Rzeszowie.
DSCN6299

"Ocalona z rzezi" - film oraz spotkanie z panią prof. Józefą Bryg

27.11.2019 roku w kinie "Zorza" odbyło się spotkanie z panią profesor Józefą Bryg długoletnią nauczycielką I Liceum w Rzeszowie. Spotkanie było poprzedzone filmem pana Macieja Wojciechowskiego "Ocalona z rzezi". Film pokazuje historię pani Józefy, która cudem ocalała z rzezi wołyńskiej. Jej rodzice zostali zamordowani przez UPA w Polikrowach na Podolu, a 6-letnia Józia przeżyła rzeź Polaków, schowana pod ciałem swojej mamy. Jej historię mogliśmy poznać oglądając "Ocalnoną z rzezi", a następnie sama bohaterka przedstawiła kulisy powstania filmu. Reżyser pan Maciej Wojciechowski również powiedział nam o realizacji filmu i okolicznościach w jakich powstał. Pani profesor odpowiadała na pytania młodzieży. Jedno z pytań dotyczyło jej stosunku do Ukraińców. Pani Józefa odbpowiedziała, że ma wielu przyjaciół wśród Ukraińców i dodała, że także po śmierci rodziców pomogły jej przeżyć osoby narodowości ukraińskiej, za co jest bardzo wdzięczna. Swoją historię przypomina ku przestrodze, do czego może doprowadzić "wypaczona ideologia" i żeby pamiętać, o tych, którzy zostali zamordowani w czasie rzezi wołyńskiej. Każdy ma prawo do wolności i własnego kraju ale nie kosztem mordu kobiet, dzieci i bezbronnych ludzi - podsumowała pani Józefa.
Cała historia i film były ogromnie poruszające i z pewnością były niezapomnianą lekcją historii.

Organizatorem pokazu filmu był Urząd Marszałkowski, I LO w Rzeszowie oraz Fundacja Jagiellońska z Krakowa.

spotkanie z p.J.Bryg 3 spotkanie z p.J.Bryg 2 

 

Maraton pisania listów

amnesty

6 grudnia w naszej szkole odbędzie się Finał Maratonu Pisania Listów Amnesty International zorganizowany przez Radę Młodzieży Rzeszowa. Listy będzie można pisać w sali nr 4 od 8.30 do 18.30.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu! W tej edycji wspieramy czternaście postaci z różnych zakątków świata, które potrzebują pomocy.

Więcej informacji na stronie: maraton.amnesty.org.pl

Debata i sesja naukowa poświęcona Traktatowi Wersalskiemu 29.11. godz. 9.30

Spotkanie z Niepodległą program images 01 Art grafika 2019 thumb medium530 0Serdecznie zapraszamy na sesję naukową poświęconą Traktatowi Wersalskiemu, która odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Sesję poprzedzi debata oksfordzka o godz. 9.30,  w której uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Kiebała, Kaja Szymańska z kl.2b oraz Tymon Kosiorowski z kl. 3a, Szymon Szurlej z kl. 3b zmierzą się z I Liceum z Leżajska. Teza debaty brzmi "Traktat wersalski - sukces polskiej dyplomacji".

 

XVI Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego

Zapraszamy uczniów klas drugich i trzecich do wzięcia udziału w trzyetapowej XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Celem olimpiady jest propagowanie wiedzy na temat kultury, literatury, geografii i języka państw angielskiego obszaru językowego, rozwijanie uzdolnień uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, zachęcanie do współzawodnictwa, wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, a także lepsze przygotowanie uczniów do nauki w szkołach wyższych oraz udostępnienie szerokiej oferty kursów, szkoleń i studiów podyplomowych.

Zgłoszenia przyjmowane są przez dziennik elektroniczny do piątku, 29 listopada 2019 r. do p. prof. Leszka Posiewały.

Proszę o podanie następujących danych:
imię / nazwisko / klasa / adres e-mail

Więcej szczegółów: wseh.pl/pl/page/olimpiady-i-konkursy

Etap I – 18 grudnia 2019 r. – godz. 11.00 – w szkole
Etap II – 29 lutego 2020 r. – godz. 11.00 – w Bielsku-Białej
Etap III – 28 marca 2020 r. – godz. 10.00 – w Bielsku-Białej

Obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości

Już od wczesnego ranka 21.11.2019 r., nauczycieli i uczniów witał u wejścia duży napis: „Miło Cię widzieć!”, który miał rozpromienić wszystkim niewyspanym zamglony poranek.
Dzień uświetnili mili Goście:
Pani Magdalena Bielska, absolwentka I LO, adwokat, mediator, która rozmawiała z uczniami klasy 1 ag o roli komunikacji interpersonalnej i mediacjach
Pan Adam Głaczyński, dziennikarz, wykładowca, z którym klasa 2 d przeniosła się do Indii i Nepalu, poznała klimat miejsc i stosunek ludzi do siebie oraz wszystkich istot żywych. Nie zabrakło również pięknych fotografii Pana Adama.
Pan Sthuart Sain, native speaker rozmawiał z klasą 2 e o wpływie stereotypów na relacje międzyludzkie.
Rozdane zostały karteczki Życzliwej Poczty. Nie byli pytani uczniowie z przypiętą sentencją dotyczącą życzliwości. Przypomnieliśmy sobie jakim skarbem jest wzajemna życzliwość.
Świętowanie zorganizowały: p. Justyna Misiura, p. Iwona Łuka, p. Dorota Rakocy.
Życzliwą Pocztą zajęły się: Katarzyna Kiebała 2 b, Aleksandra Lęcznar 2 b.

DSCN6256 mDSCN6253 m

Czytaj więcej: Obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

plakat Olimpiada

 

 

Zapraszamy do udziału w olimpiadzie w dniu 28.11.2019 r. o godzinie 8:50.

Zgłoszenia i zapytania prosimy kierować do p. Janusza Wróbla i p. Adrianny Wanic do 26.11.2019 r.

Uczestnicy olimpiady zobowiązani są do posiadania legitymacji PCK (opłata roczna 3zł)

"Ocalałam z rzezi" projekcja filmu i spotkanie z panią prof. Józefą Bryg

Maciej Wojciechowski wyreżyserował historię Pani Józefy Bryg – cenionej nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Jej przeżycia są fragmentem tragicznej historii Polaków na Wołyniu, historii bolesnej i ciągle trudnej do zrozumienia dla współczesnych.

Spotkanie ze świadkiem historii Panią Józefą Bryg po projekcji filmu jest doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w dokumencie. Opowie ona o swoich przeżyciach i okoliczności ludobójstwa ludności polskiej dokonanej 12 marca 1944 roku w Palikrowach. Bojówki UPA i 4 Pułku Policji SS, złożonego z ukraińskich ochotników do SS Galizien, wymordowały tam 365 mieszkańców. Przeżyło tylko kilka osób, wśród nich Pani Józefa, będąca również jedną z bohaterek książki „Dziewczyny z Wołynia”. Potwierdzenia obecności na spotkaniach prosimy zgłaszać do poniedziałku 25 listopada do godz. 13 na maila: sekretariat@1lo.rzeszow.pl

ocalona

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.