MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

229 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

PIERWSZA KONSTYTUCJA W EUROPIE
USTAWA RZĄDOWA 3 maja 1791 
Ustawa rządowa konstytucja 3 MajaW imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz z Stanami Skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.
Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady,(…) wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną
i wolność wewnętrzną narodu,(…), chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód,(…) , dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy(…).

Konstytucja 3 maja była ustawą przełomową, pierwszą w Europie drugą na świecie. Miała naprawić wewnętrzne stosunki społeczne, panujące w państwie. Była też jedną z prób odpowiedzi na I rozbiór Polski i zapobieżeniu dalszemu rozkładowi państwa. Była ukoronowaniem sejmu czteroletniego (tzw. Sejmu Wielkiego). Same prace od początku trwały w konspiracji pod przewodnictwem Stanisława Małachowski - marszałka, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołątaja.

Sam sejm zebrał się w październiku 1788 roku. W jego rezultacie ogłoszono powiększenie liczby wojsk do 100 tysięcy, wprowadzono ofiarę 10 grosza (10% dochodów szlacheckich) i ofiarę 5 grosza (5% dochodów kościelnych) - w pewien sposób zatem uchwalono stawki podatkowe. Wkrótce wycofano się z powiekszania armii do zaledwie 65 tysięcy. Pozbawiono bezrolną szlachtę (gołotę) praw publicznych. Najważniejszą uchwaloną ustawą była jednak właśnie Konstytucja 3 Maja. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku.

 

Komunikat

ważny

Przypominamy, że wcześniej zaplanowane dni wolne od zajęć edukacyjnych w dniach od 4 do 6 maja 2020 r. będą zwykłymi dniami nauki (online).

Dni wolne od zajęć edukacyjnych będą miały miejsce wtedy, kiedy odbywać się będą matury pisemne z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Matury z tych przedmiotów zaplanowane są od 8 do 10 czerwca.

DRODZY ABITURIENCI

zegnaj

Wszystkim tegorocznym abiturientom dziękujemy za czas spędzony wspólnie  w I Liceum oraz gratulujemy ukończenia szkoły.
Przed Wami jeszcze bardzo ważny egzamin – egzamin dojrzałości. Życzymy motywacji, zapału i wytrwałości w przygotowaniach do matury. Mamy nadzieję, że dobrze zdany egzamin zapewni Wam wymarzone studia i wstęp w dorosłe życie.

Dyrekcja i nauczyciele I Liceum 

 

Informacja dla klas maturalnych

x

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaplanowane na 24 kwietnia nie odbędzie się.

 


Świadectwa ukończenia szkoły są przygotowane i możliwe do odbioru począwszy od dnia 24 kwietnia.
Planujemy rozdanie świadectw po powrocie do szkoły, o przyjętych rozwiązaniach poinformujemy Państwa stosownym komunikatem.
Jeżeli istnieje potrzeba odbioru świadectwa wcześniej, proszę indywidualnie umawiać się z sekretariatem szkoły lub wychowawcą, tak aby zachować wszelkie rygory bezpieczeństwa.
O innych ważnych kwestiach (karty zdrowia, zwrot książek do biblioteki, deponowanie kalkulatorów na maturę) informować będziemy na bieżąco.

 

                                                                           Piotr Wanat

                                                                           Dyrektor I Liceum

                                                                           Ogólnokształcącego w Rzeszowie

995 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski

ChrobryWiosną 1025 roku miało miejsce znamienne wydarzenie – dotychczasowy książę Bolesław, nazwany później przez potomnych Wielkim lub Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski.

Żaden kronikarz z epoki, a jesteśmy tu zdani jedynie na niechętne władcy polskiemu przekazy niemieckie, nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych można z dużym prawdopodobieństwem wskazać na 18 kwietnia 1025 roku, na który to dzień przypadała w tym roku Wielkanoc, oraz jako miejsce koronacji – archikatedrę w Gnieźnie, związaną z kultem świętego Wojciecha. Bolesław Chrobry zręcznie wykorzystał niepewną sytuację cesarstwa po śmierci swego długoletniego wroga Henryka II w 1024 roku, jak i niemal równoczesną śmierć papieża Benedykta VIII, by – prawdopodobnie nie pytając się nawet o zgodę ich następców – dopełnić ceremonii namaszczenia i koronacji, wieńczących długoletnie starania. Dokonał tego niemal w przeddzień śmierci, która nastąpiła 17 czerwca, niespełna dwa miesiące później.

Pierwsza koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była również aktem politycznym, manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto też odtąd określać i opisywać jako królestwo, choć godność monarsza jej władców ostatecznie utrwaliła się dopiero po koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku. Warto o tym pamiętać, patrząc na polskie godło państwowe, na którym korona na głowie Orła Białego przypomina o tej pierwszej koronacji, dokonanej prawie tysiąc lat temu.

Informacje ze strony https://muzhp.pl/pl/e/1926/koronacja-boleslawa-chrobrego

 

Pomoc dla Filipka! Tylko 4 dni do końca zbiórki!

FilipekW tym dziwnym czasie epidemii koronawirusa zwracamy sie ze szczególną prośbą. Nasza absolwentka Agnieszka walczy o pozyskanie środków na operację swojego synka! Ta operacja jest możliwa i Filipek ma szansę, ale potrzeba uzbierania olbrzymiej kwoty.

Agnieszka, mama Filipka:
Spełnił się najgorszy sen, spełniły się największe obawy, jakie ma przyszły rodzic. Boimy się, że nasze dziecko będzie chore. Robimy mnóstwo badań, uważamy na siebie, czekamy… To czasami za mało. Moja ciąża przebiegała wzorowo. Wszystkie badania i moje samopoczucie były jak należy. Miałam obawy, jak każda przyszła mama, ale nigdy przez myśl mi nie przeszło, że moje dziecko urodzi się ciężko chore. Śmiertelnie chore…
W 29 tygodniu ciąży, badanie, które miało być tylko formalnością, okazało się początkiem dramatu, który trwa do dziś. Okazało się, że Filipek ma bardzo rzadką i ciężką wadę serca – anomalię Ebsteina. Wada ta może być łagodna lub umiarkowana, wtedy nie wymaga leczenia operacyjnego. Stopień wady u naszego synka okazał się skrajny, najgorszy z możliwych. Filip urodził się 17 września 2019 roku w 34 tygodniu przez cesarskie cięcie. Stan synka był krytyczny. Wada serca spowodowała ogromny obrzęk ciała. To wszystko jeszcze bardziej osłabiało i tak już krytycznie małe szanse przeżycia…
I choć mamy realną szansę na uratowanie serduszka, największą przeszkodą w tym są pieniądze. Szacunkowy koszt operacji, pobytu na OIOM-ie, transportu medycznego to kwota nawet miliona złotych. A te koszty mogą jeszcze wzrosnąć… Na domiar złego obecna sytuacja na świecie jeszcze utrudnia nam całą misję. Realnie operacja mogłaby się odbyć w czerwcu, jeśli tylko uda nam się zgromadzić tak ogromne pieniądze… Mając świadomość, jak ciężka misja nas czeka, błagamy o pomoc, bo każda złotówka, każde udostępnienie naszego apelu to szansa Filipka na życie. Nawet nie umiemy wyobrazić sobie dnia, że jego serduszko zatrzyma się na zawsze…
Niezwykle skomplikowana wada serca i jedyna nadzieja na ratunek! Maleńki Filipek walczy o życie. Tylko operacja w Pittsburghu daje chłopcu szansę… Już w czerwcu może dostać nowe życie. Musimy zdążyć i zebrać gigantyczną sumę. Wierzymy, że się uda, bo z Wami nie ma rzeczy niemożliwych! Zaczęła się walka o życie…
Zwracamy się o wsparcie i pomoc dla Filipka.
Wsparcia można udzielić poprzez stronę https://www.siepomaga.pl/serce-filipa

Sztuka spojrzenia - galeria

„Inne spojrzenie” to nazwa międzynarodowego konkursu plastycznego, w którym uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności i zaangażować się w refleksję nad otaczającym światem oraz dialog o wspólnych wartościach.
Na konkurs napływa co roku kilka tysięcy prac z Polski i innych państw Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Australii.
W tym roku startowaliśmy w temacie przewodnim „Ja w świecie tysiąca barw”. W pracach zawarte mogły być interpretacje świata realnego, bądź świata wyobraźni, opisy siebie. "Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć” - Olga Tokarczuk.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom, autorkom pięknych prac:
Maja Barlik
 1dg kwalifikacja do GRAND PRIXMaja Woźniak 1dg WYRÓŻNIENIEZuzanna Żelazo 3e, Julia Rząsa 1ag, Amelia Dworak 2dGabriela Tokarska 1bg i Weronika Salach 1dg. Organizacja: p. Dorota Rakocy.

DSCN6375DSCN6376

 

DSCN6382 1DSCN6383

DSCN6384

 

DSCN6571 1

 DSCN6377

Święto Chrztu Polski

chrzest PolskiDziś obchodzimy 1054. rocznicę chrztu Polski. Nowe święto państwowe to efekt przyjętej 22 lutego 2019 r. ustawy przez Sejm. Święto upamiętnia Chrzest Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego.

Święto ma na celu "upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości".

 

Spotkanie z wychowawcami

7 kwietnia zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami,
o godzinie 18.00  klasy I i II, o godzinie 18.30 dla klas III.
Spotkanie odbędzie się online w aplikacji MS Teams.

Polskie Radio Rzeszów - aktywizacja uczniów!

radioSzanowni Państwo
Ruszyła akcja aktywizacji uczniów organizowana przez Polskie Radio Rzeszów.
Twórz Radio z domu – akcja aktywizacji uczniów w woj. Podkarpackim.
Polskie Radio Rzeszów wychodząc naprzeciw potrzebom edukacji domowej proponuje kilka form aktywizacji uczniów szkół podstawowych i średnich.

„Twórz Radio z domu” to projekt, który umożliwia uczniom czynny udział w tworzeniu Radia poprzez prezentacje swojej twórczości w obszarze kultury. Jednocześnie jest to akcja mająca na celu uaktywnić kreatywność dzieci i młodzieży, rozwijać ich zainteresowania oraz dać możliwość pokazania swojej twórczości na falach Polskiego Radia Rzeszów.
Szczegóły:
Zachęcamy uczniów do nadsyłania drogą mailową nagrań audio prezentujących twórczość:
- słowno-muzyczną
- autorską interpretację tekstów dramatycznych dostępnych na stronie www.radio.rzeszow.pl
- własne teksty mające charakter słuchowiska.

Regulamin akcji na radio.rzeszow.pl
Szczegóły i regulaminy na: www.radio.rzeszow

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.