MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Współpraca z IPN

Katyńczycy z Pierwszego

W 2020 r. obchodzimy 80. rocznicę zamordowania przez NKWD polskich jeńców wojennych w ramach zbrodni katyńskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej poprzez konkurs "Ich służba trwa" chce uświadomić Polakom, jak wielką stratę poniosło polskie społeczeństwo w wyniku tej zbrodni. My również włączamy się w upamiętnienie ofiar katyńskich poprzez przypomnienie sylwetek naszych absolwentów, którzy zostali zamordowani w wyniku zbrodni katyńskiej. byli wśród nich adwokaci, lekarze, działacze społeczni, żołnierze, politycy, Ci, których określa się elitą narodu. W murach tej szkoły uczyli się, spędzali młode lata a później służyli ojczyźnie. Za tę służbę niestety zostali przez sowieckiego okupanta w bestialski sposób zamordowani.

Nasi absolwenci zamordowani w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni, które ogólnie określane są "zbrodnią katyńską". Niektóre z osób wymienionych nie znajdują się na liście katyńskiej ale ponieważ zostali zabici przez sowietów w podobny sposób jak polscy oficerowie dlatego uznaliśmy, że ich osoby także wśród Katyńczyków z Pierwszego powinny się znaleźć. 

Androletti Roman inżynier
Boroń Jan lekarz internista, podpułkownik, lekarz Wojska Polskiego
Drążek-Drawicz Józef doktor praw, naczelnik wydziału w Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Gartner Rudolf Franciszek doktor nauk chemicznych
Hakalla Stefan doktor praw, prezes Zarządu Powiatowego Stronnictwa Narodowego, prezes rzeszowskiego oddziału „Sokoła"
Hausner Artur Walenty polski polityk, działacz socjalistyczny, publicysta, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm I i II kadencji II RP
Nowak Józef Był pracownikiem Prokuratorii Generalnej Skarbu w Warszawie oraz żołnierzem kampanii wrześniowej
Karakiewicz Tadeusz polski wojskowy, kapitan broni pancernych, inżynier leśnictwa
Rubisch Józef lekarz stomatolog,był Sekretarzem Zarządu rzeszowskiego Związku Lekarzy Kas Chorych
Samołyk Mieczysław Jan Był jednym ze współzałożycieli Klubu Sportowego „Resovia”
Szczupiel Piotr ksiądz katolicki, wikariusz parafii Dublany, prefekt szkół powszechnych i Gimnazjum Żeńskiego im. Elizy Orzeszkowej w Samborze
Świeboda Franciszek oficer, żołnierz kampanii wrześniowej
 
 

 

Katyń - 80 lat od zbrodni

KatyńW tym roku mija 80 rocznica Zbrodnii Katyńskiej. Mordu dokonanego przez Sowietów na oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach policji, Korpusu Ochrony Pogranicza i więziennictwa.

17 września, kiedy Polacy walczą jeszcze z agresorem niemieckim, wschodnie tereny Polski atakuje Armia Radziecka. Zajmują ziemie polskie, które na mocy paktu Ribentrop-Mołotow znalazły się w strefie sowieckiej.

Już 19 września 1939 r. Ławrientij Beria powołał Zarząd do Spraw Jeńców Wojennych i internowanych przy NKWD oraz nakazał utworzenie sieci obozów.

Na początku października 1939 r. władze sowieckie zaczęły zwalniać część jeńców-szeregowców. W tym samym czasie podjęto decyzję o utworzeniu dwóch "obozów oficerskich" w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa.

Czytaj więcej: Katyń - 80 lat od zbrodni

Spektakl "Obława"

Obława augustowska

oblawa konferencja1

2 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież naszej szkoły uczestniczyła w prelekcji dr. Mirosława Surdeja OBBH IPN w Rzeszowie poświęconej obławie augustowskiej i wymordowaniu 592 Polaków przez Rosjan z NKWD i Smierszu wspomaganych przez członków UB i donosicieli. Była to największa zbrodnia popełniona na ludności cywilnej w Europie, aż do lat 90 tych XX w. Do dzisiaj nie odnaleziono ich grobów.

Czytaj więcej: Spektakl "Obława"

Nasza drużyna w eliminacjach regionalnych V Turnieju Debat IPN

Miło mi poinformować, że nasza drużyna debatancka w składzie: Katarzyna Kiebała 2b, Julia Wiater 1a, Tymon Kosiorowski 3a i Szymon Szurlej 3b zakwalifikowała się do II etapu V Turnieju Regionalnego o Puchar Prezesa IPN. Faza eliminacyjna odbędzie się 30 marca 2020 roku w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.
Opiekunem drużyny jest prof. K.Milcarek-Mróz
Serdecznie gratulujemy!

78. rocznica powstania AK

1orzeł ak

Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza gen. W. Sikorskiego z dnia 14 II 1942 r. Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową. Była to najsilniejsza i najlepiej zorganizowana armia podziemna w okresie II wojny światowej w Europie. Jej liczebność dochodziła do 300 000 członków. Armia Krajowa prowadziła za pomocą sabotażu, dywersji, wywiadu i propagandy walkę zbrojną z nazistami. AK rozwiązano 19 I 1945 r. przy czym część akowców odmówiła wyjścia z podziemia i kontynuowała walkę z władzami komunistycznymi. Żołnierze AK byli prześladowani przez cały okres PRL, szczególnie w okresie stalinizmu. Obecnie traktowani są jak bohaterowie narodowi.

Czytaj więcej: 78. rocznica powstania AK

Sesja i debata "Traktat wersalski - sukces polskiej dyplomacji"

29.11.2019 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się sesja naukowa „W stronę Niepodległej – polska dyplomacja na drodze do traktatu wersalskiego”. Inicjatorem wydarzenia był Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP. Właściwą część sesji poprzedziła debata oksfordzka młodzieży licealnej, której przewodnim tematem była teza: Traktat wersalski – sukces polskiej dyplomacji. Do debaty stanęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Licealnych z Leżajska. Nasza drużyna w składzie: Kaja Szymańska (I mówca), Szymon Szurlej (II mówca), Tymon Kosiorowski (III mówca), Katarzyna Kiebała (IV mówca) – obaliła tezę podając argumenty przeciwko Traktatowi wersalskiemu jako sukcesowi polskiej dyplomacji. 
W trakcie sesji, której prelegentami byli uznani dla jej tematu historycy (dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr Krzysztof Kloc, prof. dr hab. Marek Kornat, dr hab. Jan Pisuliński prof. UR), poruszono liczne zagadnienia związane udziałem polskich dyplomatów na konferencji pokojowej w Paryżu, tworzeniem Armii Polskiej we Francji oraz z zabiegami dyplomatycznymi na rzecz włączenia terenów wschodniej Galicji do odrodzonego państwa polskiego. 
Sesja wpisywała się w cykl działań samorządu województwa pn. „Spotkania z Niepodległą”, a jej współorganizatorami byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.
sesja trakat wersalski sesja trakat wersalski 1 sesja trakat wersalski 2 sesja trakat wersalski 3
 

Laureaci Turnieju Debat Oksfordzkich IPN

Miło mi poinformować, że laureatami V miejsca w ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych IPN zostali: Katarzyna Kiebała kl. 1b, Tymon Kosiorowski i Mateusz Ochab kl. 2a oraz Szymon Szurlej kl. 2b. Uczniowie znaleźli się wśród 16 najlepszych drużyn w Polsce.

Opiekunem uczniów jest prof. K.Milcarek-Mróz

Serdecznie gratulujemy!!!

„Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” - laureaci etapu wojewódzkiego.

Wojewódzka Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie oceniła prace nadesłane na konkurs „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” .
Ustalono następujące wyniki w poszczególnych kategoriach:

Prace pisemne

  1. Oliwia Drożdżak – Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku – 15 pkt.
  2. Joanna Macheta – I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie – 9 pkt.

Prace multimedialne (indywidualne i zespołowe)

  1. Wiktor Wasilewski – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sołonce – 12,5 pkt.
  2. Katarzyna Kiebała, Tymon Kosiorowski, Szymon Szurlej – I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie – 12 pkt.
  3. Paweł Grzegorzak, Eryk Siwoń, Patryk Siwoń, Wiktor Wróbel – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zamiechowie – 11 pkt.
  4. Dominika Bać, Gabriela Biały, Dominik Jaworski, Natalia Chmaj – I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie – 9,5 pkt.
  5. Agnieszka Szadkowska – I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie – 8 pkt.
  6. Gracjan Wanat, Krystian Witek, Iwona Wróbel – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sołonce – 6,5 pkt.

Zgodnie z p.V.16 regulaminu wszyscy uczniowie uzyskali tytuł laureata etapu wojewódzkiego konkursu, dodatkowe wyróżnienie otrzymują autorzy prac, które uzyskały co najmniej 60% możliwych do przyznania punktów, czyli: Oliwia Drożdżal, Wiktor Wasilewski, Katarzyna Kiebała, Tymon Kosiorowski i Szymon Szurlej.

Do etapu ogólnopolskiego przesłano prace Oliwii Drożdżak i Wiktora Wasilewskiego.

Wszystkich uczestników i opiekunów zapraszamy finał etapu wojewódzkiego, podczas którego wręczymy dyplomy i nagrody. Odbędzie się on 3 czerwca 2019 r. o godz. 11.00 w budynku IPN przy ul. Szopena 23 w Rzeszowie.

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych!

IV zarząd WIN29 marca 2019 roku o godzinie 11 w sali nr 39 w naszej szkole odbędzie się spotkanie z panem Franciszkiem Batorym bratem kpt. Józefa Batorego, żołnierza niezłomnego, który był członkiem IV Zarządu Organizacji Wolność i Niezawisłość i został zamordowany wraz z płk. Łukaszem Cieplińskim 1 marca 1951 roku. Spotkanie poprzedzi wykład pana dr. Piotra Szopy z rzeszowskiego oddziału IPN na temat podziemia antykomunistycznego oraz krótka część artystyczna.

Serdecznie zapraszamy!

Zwycięstwo w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich IPN!

Debaty 2019Miło mi poinformować, że w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zwyciężała nasza drużyna w składzie: Katarzyna Kiebała kl.1b, Tymon Kosiorowski i Mateusz Ochab z kl.2a oraz Szymon Szurlej z kl. 2b. Nasi debatanci pokonali wszystkie drużyny i zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Turnieju Debat IPN, który odbędzie się w Warszwie w dniach 29-30 maja 2019 r.
Opiekunem uczniów jest prof. K.Milcarek-Mróz
Serdecznie gratulujemy!!!

Turniej Debat Historycznych IPN w Krakowie

Miło mi poinformować, że w Turnieju Debat Historycznych IPN, który się odbył w Krakowie w dniach 6-7.12.18 nasza drużyna w składzie: Katarzyna Kiebała (kl.1b), Tymon Kosiorowski i Mateusz Ochab (kl.2a) oraz Szymon Szurlej (kl.2b) zajęła V miejsce. Debatanci z Pierwszego pokonali drużyny z Pozania, Gdańska i Wałbrzycha. Niestety ulegli drużynie z Ostrzeszdebaty Krakówowa, która została zwycięzcą całego Turnieju. Nasza drużyna znalazła się wśród najlepszych drużyn z całego kraju i na etapie eliminacyjnym uzyskała jeden z najwyższych wyników.
Opiekunem uczniów jest prof. K.Milcarek-Mróz
Serdecznie gratulujemy!

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.