MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Współpraca z IPN

Litwa, Łotwa - pozdrowienia

guziki 550

Serdecznie pozdrawiamy z wyjazdu edukacyjnego na Litwę i Łotwę :)

Wyjazd jest główną nagrodą w konkursie organizowanym przez IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy".

Laureaci 1 stopnia konkursu: Zuzanna Bieleń z klasy 2a, Lidia Bieniarz, Kamila Kuśnierz z klasy 3f oraz Szymon Szurlej z klasy 2b wraz
z opiekunami prof.Katarzyną Milcarek-Mróz i prof. Danielem Betleją.

Dodatkowo gratulujemy serdecznie laureatom 2 stopnia w/w konkursu Martynie Sroce, Klaudii Woźniak oraz Kindze Tockiej wraz z opiekunem profesorem Danielem Betleją. Nagrodą dla laureatów II stopnia  jest między innymi wyjazd do Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

ipn laureaci2

Zwycięstwo w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich

Miło mi poinformować, że w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich o puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wygrała drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie w składzie: Tymon Kosiorowski, Mateusz Ochab, Marcin Mazur z kl. 1a oraz Szymon Szurlej z kl. 1b. Nasza drużyna zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Turnieju, który odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Warszawie. Uczniowie dyskutowali na tematy:
1. Józef Piłsudski odegrał najważniejszą rolę w procesie odzyskania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej.
2. Traktat ryski z 1921 r. odpowiadał polskiej racji stanu.
3. Konstytucja Kwietniowa była adekwatna do potrzeb II RP.​
Opiekunem uczniów jest prof. K.Milcarek-Mróz
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
debaty regionalne 2
debaty regionalne

Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

wilnoW dniach 24.09 - 01.10.16 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym "Śladami białoruskiej listy katyńskiej" na Białoruś i Litwę. Magdalena Bereś z kl.2a, Maria Pilch z kl.2f oraz absolwentki z klasy 3e Sylwia Samojedny i Katarzyna Bembenek zostały laureatkami konkursu IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy". Zadaniem uczennic było przygotowanie kartki z albumu dotyczącej osoby z listy katyńskiej. W zwycięskich pracach dziewczyny upamiętniły porucznika Jana Rybickiego oraz poetę Władysława Sebyłę.

W czasie wyjazdu odwiedzano miejsca związane z szeroko rozumianą zbrodnią katyńską m.in. byłe więzienia NKWD w Pińsku, Mińsku, Oszmianie, Baranowiczach, Wilnie oraz miejsca pochówku i straceń polskich obywateli na przedwojennych Kresach Rzeczpospolitej tj. Kuropaty na Białorusi i Ponary na Litwie. Wyprawa była niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

K.Milcarek-Mróz

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

Konkurs "Sprzączki i guziki ..."

Zapraszamy do udziału w VII edycji konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. 

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. 

Zainteresowani udziałem w konkursie proszeni są o kontakt z p.K.Milcarek-Mróz lub p.D.Betleją. Termin składania prac do 23.06.2016.

Czytaj więcej: Konkurs "Sprzączki i guziki..."

Połączeni w powstaniu węgierskim - historia w komiksie

Miło nam poinformować, że Karolina Serafin, Natalia Pola, Jagoda Skimina z kl.1f zostały wyróżnione w IV edycji organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". Uczennice zdobyły wyróżnienie za komiks pt. Połączeni w powstaniu węgierskim.

Serdecznie gratulujemy!

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych w I LO

wieczornica wyklęci 1Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016 w naszej szkole odbyła się wieczornica upamiętniająca Niezłomnych.

Wysłuchaliśmy prelekcji dr. Mirosława Surdeja Z IPN, w której przybliżył organizacje niepodległościowe działające po 1944 roku, jak również przedstawił postacie Żołnierzy Niezłomnych związanych z naszym regionem.

Czytaj więcej: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych w I LO

Wieczornica poświęcona pamięci Antoniego Kopaczewskiego

wieczornica 1714 grudnia 2015 roku w I LO odbyła się Wieczornica związana z obchodami 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Organizatorem wydarzenia była nasza szkoła wraz Instytutem Pamięci Narodowej. Wieczorne spotkanie poświęcone było pamięci Antoniego Kopaczewskiego - pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Regionu Rzeszowskiego. Wśród gości byli wojewoda podkarpacki pani Ewa Leniart, dyrektor IPN-u oddz. Rzeszów pan Dariusz Iwaneczko oraz pani Bogumiła Stec-Świderska i Bogusława Buda reprezentujące rzeszowską "Solidarność". Gościem wyjątkowym wieczoru była córka pana Antoniego pani Renata Nowak.

Czytaj więcej: Wieczornica poświęcona pamięci Antoniego Kopaczewskiego

Zapal Światło Wolności 13.12

swiecaW 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce włączmy się do akcji Zapal Światło Wolności!  Instytut Pamięci Narodowej, z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przygotowuje kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.   

Wieczornica pamięci A.Kopaczewskiego

A.KopaczewskiW kolejną rocznicę stanu wojennego I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają 14 grudnia 2015 godz. 16.00 na wieczornicę poświęconą pamięci Antoniego Kopaczewskiego. Gościem spotkania będzie córka pana Antoniego pani Renata Nowak.

Szczegóły obchodów 14.12.15

obchody_stanu_wojennego.pdf

Czytaj więcej: Wieczornica pamięci A.Kopaczewskiego

Wtorki z IPN-em - zapraszamy na "System"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, zaprasza na pokaz filmu "System". Pokaz odbędzie się we wtorek 8 grudnia 2015 r. w kinie „Zorza" w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28), o godzinie 18.00. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18. ( na portierni). Serdecznie zapraszamy

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.