MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Partnerstwo / Schulpartnerschaft

PARTNERSTWO SZKÓŁ EUROPAGYMNASIUM KLAGENFURT - I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W RZESZOWIE

Współpraca między szkołami istnieje już od ponad 18 lat. Rozpoczęta została w roku 1992 w ramach partnerstwa miast Klagenfurtu i Rzeszowa. Jej inicjatorami byli nauczyciele mgr Henryk Cierpiał i mgr Valentin Barac. Głównym punktem współpracy międzyszkolnej jest wymiana uczniowska. Odbywa się ona co dwa lata (do roku 2001 corocznie ). Uczniowie z  I Liceum wyjeżdżają do Klagenfurtu   na wiosnę, jesienią gościmy w Rzeszowie  z rewizytą uczniów z Europagymnasium. Wymiana uczniowska obejmuje różne zagadnienia tematyczne z historii, kultury, geografii  Austrii i Polski.

Czytaj więcej: Partnerstwo / Schulpartnerschaft

Zimowa rewizyta w Hamburgu

wacek

Dnia 24 listopada uczniowie naszego liceum wraz z Profesor Iloną Miś oraz Profesorem Wacławem Wałachem w ramach wymiany z Gymnasium Finkenwerder ruszyli w daleką drogę do Hamburga.

hamb1
Zanim dotarliśmy do drugiego największego miasta w Niemczech, spędziliśmy kilka godzin w Berlinie. Tam zwiedziliśmy między innymi Reichstag, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy a spacerując wzdłuż ulicy Unter den Linden podziwialiśmy wiele innych zabytków stolicy Niemiec .
Podczas naszego 4-dniowego pobytu w Hamburgu zapoznaliśmy się z niemieckim systemem nauczania, realizując przy tym projekt „Okno na świat”.

hamb4

Czytaj więcej: Zimowa rewizyta w Hamburgu

Wizyta nauczycieli i uczniów z Klagenfurtu.

rzeszow-2014-09-18-przed-wyjazdem-500

W dniach 15-18 września  2014 roku mieliśmy przyjemność gościć u nas grupę 24 uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego Europagymnasium z miasta Klagenfurt w Austrii. Była to już 14 wizyta naszych przyjaciół w ponad 20 letniej historii wzajemnych kontaktów.

Podczas krótkiego pobytu w Rzeszowie goście z Austrii złożyli wizytę w szkole, zwiedzili podziemną trasę turystyczną  oraz  Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wieczorami odbywały się wspólne spotkania naszych i austriackich uczniów, w czasie których mieli możliwość poznać polskie tradycje i polską gościnność.

Zawiązały się także pierwsze znajomości, a może przyjaźnie, które będą zapewne kontynuowane w czasie naszej wizyty w czerwcu w Klagenfurcie.

Czekamy na nią z niecierpliwością i zapraszamy do udziału.

Fotorelacja z wymiany uczniowskiej w Klagenfurcie - maj 2017.r

Na przełomie maja i czerwca grupa 27 uczniów naszej szkoły  wzięła udział w wyjeździe do partnerskiego miasta Klagenfurt w Austrii, gdzie uczestniczyła w wymianie uczniowskiej z zaprzyjaźnioną szkołą Europagymnasium.
Opiekunami grupy byli państwo profesorowie: Magdalena-Janicka Rzeszutek. Daniel Betleja i Wacław Wałach.

Zapraszamy na  fotorelację z wyjazdu.

W drodze do Klagenfurtu zwiedziliśmy stolicę Austrii, Wiedeń, który zachwycił nas wspaniałymi zabytkami.

01

Czytaj więcej: Fotorelacja z wymiany uczniowskiej w Klagenfurcie - maj 2017.r

Wymiana uczniowska 2016-09 Klagenfurt - Rzeszów

wymiana grupowe podpromie mini

Przystanek w Rzeszowie
W dniach 16-19 września br. nasi rówieśnicy z Klagenfurtu (Austria) przyjechali odwiedzić Rzeszów w ramach kilkudniowego „przystanku” na ich końcowo-wakacyjnej trasie; bowiem wcześniej odwiedzili jeszcze Budapeszt i Koszyce, a zaraz po Rzeszowie wybrali się na 3 dni do Krakowa. Ciekawie!

Monika Chmiel,
Eliza Tott

Czytaj więcej: Wymiana uczniowska 2016-09 Klagenfurt - Rzeszów

Grüss Gott aus Klagenfurt!

pod smokiem 500Serdecznie pozdrawiamy - uczniowie i nauczyciele biorący udział w wymianie uczniowskiej.

W dniach 29.05-03.06 2015 grupa 23 uczniów z naszego liceum gościła po raz kolejny w  szkole partnerskiej w Klagenfurcie.  Opiekunami  byli profesorowie Magdalena Janicka- Rzeszutek, Katarzyna Milcarek- Mróz, Daniel Betleja oraz Wacław Wałach.

W drodze do Klagenfurtu zwiedziliśmy dwie stolice: Bratysławę i Wiedeń.

Zapraszamy do fotograficznej relacji z naszego pobytu.

Międzynarodowa wymiana w Gersheim

do artyk 752x400

Początek marca 15 uczniów naszego liceum powitało w Niemczech w miejscowości Gersheim. Licealiści z trzech krajów Polski, Niemiec i Ukrainy uczestniczyli w projekcie „Zrównoważona mobilność”. W międzynarodowych grupach uczniowie zgłębiali zagadnienia z szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W trakcie tygodniowego pobytu w Niemczech grupa odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Saarbrücken oraz wyjechała na jednodniową wycieczkę do Strasburga we Francji. Podczas krótkiego pobytu w tym pięknym francuskim mieście uczniowie zwiedzili Katedrę Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z niecierpliwością czekamy na czerwcową wizytę naszych kolegów z Niemiec.

 

Koordynatorami projektu są prof. W. Wałach i prof. I. Miś

 

Sprawozdanie z wymiany w Niemczech

wym niemWeronika Wojturska

W dniach 31.08 – 06.09. 2013 r.  odbył się trzeci i ostatni punkt  projektu wymiany polsko-ukraińsko-niemieckiej  pt.: „Wir pflanzen die Freiheit”. Punktem kulminacyjnym był wspólny występ prezentujący historię trzech obecnych tam narodowości.

Po długiej trasie, liczącej niemal 1200 km,  polska grupa i ukraińska dotarły do ośrodka Spohns Haus – miejsca naszych przygotowań w miasteczku Gersheim k/ Saarbrücken.  Ciepło przywitani przez miejscowych przystąpiliśmy do zakwaterowania, po czym zapoznani z programem wyjazdu mogliśmy swobodnie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Precyzyjnie zaplanowany czas pozwolił nie tylko na śmiałe przystąpienie do pracy, ale także atrakcyjną integrację współuczestników.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z wymiany w Niemczech

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.