MOTTO TYGODNIA 
Ab alio expectes,
alteri quod feceris.
Od drugiego oczekuj,
co innemu czynisz.
Lucius Annaeus Seneca (Minor)

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Druga część projektu międzynarodowego

W dniach 19-26.04.2013r. grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w drugiej części projektu międzynarodowego między Polską, Ukrainą i Niemcami. Tym razem to uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Drohobyczu gościli nas na Ukrainie.

projekt mnarodowa dwaSpędziliśmy kilka wspaniałych dni pracując nad projektem oraz poznając przy okazji kraj naszych wschodnich sąsiadów. Zwiedziliśmy m. in. Lwów oraz Drohobycz, a dzięki gospodarzom praca nad projektem nie była męcząca i przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze . Opracowaliśmy piosenki, które w naszych krajach odegrały ważną rolę historyczną. My jako Polacy, zajmowaliśmy się okresem "Solidarności", Ukraińcy - Pomarańczową Rewolucją, a Niemcy - okresem zjednoczenia po II wojnie światowej. Każda grupa miała za zadanie nauczyć pozostałych uczestników projektu jednej wybranej piosenki w swoim języku.

Lwów opuściliśmy z żalem, ale również z satysfakcją z owoców naszej pracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne (niestety ostatnie już) spotkanie w Gersheim.

Klagenfurt - wymiana - czerwiec 2013

klagenfurt-2013-061Ola Jędrzejek, Magda Gut

Na pewno każdy z nas miał pewne wątpliwości związane z wyjazdem na wymianę – do jakiej rodziny trafi, czy poradzi sobie z dogadaniem się w obcym języku. Jednak już od samego początku wszyscy byliśmy niesamowicie pozytywnie nastawieni. Od dnia wyjazdu z Rzeszowa towarzyszyło nam słońce i atmosfera lata.

Czytaj więcej: Klagenfurt - wymiana - czerwiec 2013

Wymiana z Hamburgiem - relacja

niemcy1Od 24 do 28 września gościliśmy w naszej szkole i naszych domach uczniów z Gymnasium Finkenwerder z Hamburga. Koleżanki i kolegów przywitaliśmy w poniedziałek po południu na dworcu podmiejskim. Oficjalne powitanie przez Pana Dyrektora Piotra Wanata nastąpiło w szkole we wtorek. Budynek i jego otoczenie bardzo zaskoczyły gości z Hamburga, byli pod wrażeniem jego historii, wyglądu i atmosfery. Ta wizyta miała miejsce na kilka dni przed obchodami jubileuszu 360 lecia, a więc szkoła prezentowała się jeszcze piękniej niż na codzień.

niemcy3

Czytaj więcej: Wymiana z Hamburgiem - relacja

Projekt międzynarodowy

imagesCATZU5ZWW dniach 10-16.10 2012 w Czudcu młodzież z Niemiec(Saarbrücken), Ukrainy (Drohobycz) oraz naszej szkoły uczestniczyła w międzynarodowym projekcie o nazwie „Wir pflanzen die Freiheit” (Pielęgnujemy wolność). Myślą przewodnią projektu jest ukazanie znaczenia pieśni o tematyce wolnościowej w walce o prawa człowieka. W czasie wspólnych spotkań uczniowie pracowali nad piosenkami ukazując równocześnie ich historyczny kontekst. Dzięki temu mieli okazję zapoznać się z przeszłością nie tylko swojego, ale też sąsiednich krajów. Praca nad projektem kontynuowana będzie w kwietniu 2013 roku w Drohobyczu na Ukrainie, a zakończy się we wrześniu 2013 w Gersheim w Niemczech prezentacją wykonanych prac i opracowanego przez uczniów trójjęzycznego śpiewnika oraz wspólnym koncertem. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pan Hans Bollinger, osoba mająca wielkie zasługi w nawiązywaniu twórczych kontaktów między szkołami Podkarpacia i Kraju Saary. Projekt został zainspirowany przez Europeans for Peace. Jego realizacja możliwa jest dzięki środkom niemieckiej fundacji Erinnerung, Verantwortung, Zukunft (Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość ).

foto w galerii

Weihnachtswoche 2011

 Gersheim 06

Wiadomość o planowanym wyjeździe do Saarland połączonym z możliwością nawiązania międzynarodowych kontaktów z naszymi rówieśnikami z Ludwigsgymnasium od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem.


Pomysł międzynarodowych warsztatów (uczestniczyła w nich także młodzież z Niemiec i Ukrainy) miał się opierać na wspólnym przygotowaniu do nadchodzących świąt. Uczniów klas językowych zachęciła szczególnie możliwość podszlifowania umiejętności w zakresie języka naszych zachodnich sąsiadów w magicznej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Termin wyjazdu wyznaczono na późny wieczór 10 listopada 2011 roku, a więc samo centrum przedświątecznej gorączki.Czytaj więcej: Weihnachtswoche 2011

Rzeszów - wrzesień 2011 - Przyjaźni polsko-austriackiej ciąg dalszy...

Red. Maciej Gotkowski
Po niesamowicie ciężkich dwóch miesiącach oczekiwań nadszedł czas wytęsknionej wymiany uczniowskiej z naszymi znajomymi, a w wielu przypadkach spokojnie mogę napisać, przyjaciółmi z Klagenfurtu. To piękne miasto w Austrii, mieliśmy przyjemność podziwiać w czerwcu.

07

Mając w pamięci wspaniały pobyt jaki nam przygotowali austriaccy uczniowie, z mnóstwem atrakcji i wspólnych wypadów, o każdej porze dnia i nocy, chcieliśmy się odwdzięczyć i pokazać na czym polega prawdziwa polska gościnność. Postanowiliśmy, na zakończenie ich podróży po wschodniej Europie, zafundować im czas pełen odpoczynku i rozrywki. Oczywiście pamiętaliśmy, aby pokazać im starówkę Rzeszowa i zamek w Łańcucie, ale przede wszystkim postawiliśmy na wspólne biesiadowanie, przesiadywanie w kawiarniach i restauracjach.

Czytaj więcej: Rzeszów - wrzesień 2011 - Przyjaźni polsko-austriackiej ciąg dalszy...

Klagenfurt - czerwiec 2011 r.

znaczek 150
W niedzielny poranek 29 maja 2011 wyruszyliśmy w podróż do Austrii, aby wziąć udział w wymianie międzyszkolnej z Europagymnasium w Klagenfurcie. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Znojmo – pięknej, czeskiej miejscowości niedaleko granicy z Austrią. Tam czekał nas pierwszy nocleg. Po zakwaterowaniu się w hotelu ruszyliśmy zwiedzać to jedno z najstarszych i zabytkowych miast Moraw.  Po spędzeniu znojnej nocy w Znojmo pojechaliśmy do Wiednia. Najpierw dotarliśmy na wzgórze Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski wyruszył na odsiecz wiedeńską.
/foto w galerii/

Czytaj więcej: Klagenfurt - czerwiec 2011 r.

Klagenfurt - czerwiec 2009r.

KLAGENFURT NAD WÖRTHERSEE (czerwiec 2009)

23 V – Nadszedł wreszcie ten oczekiwany długo wspaniały dzień. Grupka 25 uczniów wraz z trzema nauczycielami miała przez tydzień nacieszyć się wolnością od szkolnych murów i przenieść się w malownicze okolice Wiednia i Klagenfurtu.  Około godziny 6:30 wyjechaliśmy pełni entuzjazmu, z wypiekami na twarzach w oczekiwaniu na spotkanie z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi.

Czytaj więcej: Klagenfurt - czerwiec 2009r.

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.